4.8 C
Nitra
nedeľa, 18 februára, 2024

Chrenová a Lipa: Začala fungovať v roku 1991 a po piatich rokoch z nej kultúra zmizla

Nedávno ma zaujal opäť status nitrianskeho primátora (neviem, kto to píše), ktorý informuje o kine Lipa na Chrenovej. Hovorí o tom, že kino vzniklo v 80. rokoch (áno, vtedy sa stavalo) a slúžilo na stretávanie sa všetkých generácií. My, čo sme zo sídliska a pri Lipe sme teda vyrastali, sa pýtame jeden druhého, čo sa v tej Lipe skutočne odohrávalo, pretože okrem kina si pamätáme nejaké hudobné skúšky kapiel na poschodí, a po piatich rokoch fungovania už vlastne iba prevádzky, ktoré si to tam časom prenajali. (O krajčírstve, čistení šperkov a podobne nehovorím).

O osude nitrianskych kín vyšiel článok v Novom čase v roku 2015.

Pred zánikom bol aj amfiteáter, ktorý sa však radnici predsa len podarilo opäť sprevádzkovať. Tri kiná a amfiteáter pred pár rokmi zavreli a odvtedy len chátrali. Najhoršie dopadlo kino Orbis v centre mesta, ktoré sa pomaly mení na ruinu. Budova, ktorú kúpil podnikateľ, chátra a nikto nevie, čo s ňou bude. O trochu lepšie dopadlo kino Lipa, v ktorom je teraz exekučný sklad. V sále zostali len sedačky.

Orbis – porevolučný nový kultúrny dom toto mesto nechalo vyrabovať, zruinovať a nebolo nikoho, kto by sa ho pokúsil zachrániť. Dnes na jeho mieste stoja byty.

Dlhé roky je zatvorené aj kino Palace, ktoré bolo na predaj. Mesto ho chce z eurofondov zrekonštruovať a premeniť na kreatívne centrum, ktorého súčasťou bude Fórum mladých. „Uvažujeme v ňom aj so zachovaním premietacej sály, ktorá by mala okrem premietania slúžiť na kultúrne a tiež športovo-zábavné využitie pre mladých,“ uviedol hovorca magistrátu Andrej Jančovič.

Dnes sa o tomto kine uvažuje ako o kreatívnom centre.

Spomedzi všetkých kín v Nitre dopadol najlepšie amfiteáter, ktorý patril s kapacitou až 15-tisíc miest v minulosti k najväčším v strednej Európe. V rokoch 1997 až 2009 ho prenajímal súkromný podnikateľ, ale za posledné dva roky mesto investovalo do opráv vyše 116-tisíc €. V amfiteátri sa tak po siedmich rokoch od júla do septembra opäť premieta.

Amfiteáter, ktorý bol pýchou nášho mesta, skončil nefunkčný (?), nikto nemá odvahu ho znova otvoriť a využiť ako prirodzené miesto, kde by sa aspoň premietali filmy.

O trochu lepšie dopadlo kino Lipa, v ktorom je teraz exekučný sklad. V sále zostali len sedačky.

Lipa – dnes sa uvažuje o jej rekonštrukcii. Čo z nej však naozaj bude? Zatiaľ vieme len o Nájomnej jednotke, ktorá má záujem prevádzkovať bývalú kinosálu. Držíme jej palce.

Chrenová a Lipa: Začala fungovať v roku 1991 a po piatich rokoch z nej kultúra zmizla
foto: cas.sk, juh

Ale čo bude s ostatnými priestormi? O tom zatiaľ nevieme nič.

Mimochodom, kino Lipa začalo fungovať až v roku 1991 a skončilo v roku 1996, keď ho mesto začalo prenajímať, pretože ho nevedelo využiť. V tom čase bol primátorom mesta Silvester Štefanka: (1990 – 1994) a po ňom Ing.Arch. Vladimír Libant (1994-1998).

Chrenová a Lipa: Začala fungovať v roku 1991 a po piatich rokoch z nej kultúra zmizla
Reprofoto: Tormoš – Chrenová (Imrich a Gabriel Točka)
Chrenová a Lipa: Začala fungovať v roku 1991 a po piatich rokoch z nej kultúra zmizla
Reprofoto: Tormoš – Chrenová (Imrich a Gabriel Točka)

Ako prvé skončilo v roku 2005 kino Palace na Radlinského ulici, o rok neskôr nasledovala Lipa na Chrenovej a v marci 2007 Orbis v centre mesta.

V Lipe chceli predávať textil aj obuv

Žiadnu perspektívu zatiaľ nemá ani kinosála v Lipe. Je súčasťou polyfunkčnej budovy, ktorá je z veľkej časti využitá. Za dlhé roky sa podľa Štefeka našiel len jediný záujemca o prenájom – firma DVD Lipa. Poslanci o jej žiadosti rokovali pred letnými prázdninami. Neschválili ju, obávali sa stavebných zásahov v kinosále, písalo sa v roku 2011 v Nitrianskych novinách. Firma si ju chcela prenajať na 6 rokov. Plánovala tu predávať textil, obuv a spotrebný tovar. Za prvý rok navrhla nájomné 1 euro. V ďalších rokoch chcela platiť za obchodné priestory 20 eur za meter štvorcový a rok, za skladovacie a ostatné priestory ponúkla polovicu.

Takže, povedzme si úprimne, žiadne mimoriadne kultúrne centrum a miesto stretávania sa všetkých generácií Lipa nikdy nebola. Žiaľ, po revolúcii na jej prevádzku zrejme neboli peniaze a hlavne, každý chcel podnikať a špekuloval, ako sa dostane k budovám meste, ktoré boli na predaj. Našťastie, poslanci nikdy nesúhlasili, aby sa Lipa predala, pretože by z nej nemali ani to, čo dostávala od prevádzok za posledné roky.

Držme si teda palce, aby Lipa skutočne začala slúžiť predovšetkým Chrenovčanom, ktorí na sídlisku bývajú, žijú, a trávia tam svoj ozajstný život. Zaslúžia si nielen kultúrne akcie, ale aj príjemnú kaviareň, kde by sa mohli stretnúť a možno o tej kultúre aj podebatovať. Tak poriadne, po nitránsky.

Chrenová a Lipa: Začala fungovať v roku 1991 a po piatich rokoch z nej kultúra zmizla
Chrenová a Lipa: Začala fungovať v roku 1991 a po piatich rokoch z nej kultúra zmizla

Kedysi sme mali v meste Park kultúry a oddychu, žiaľ, už ho nemáme. Ale napíšte mi, ak viete o kultúrnom dome, ktorý slúži celému mestu.

Heňa Ďurovová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články