2.1 C
Nitra
štvrtok, 30 novembra, 2023

Chcú si kúpiť voličov? OĽANO navrhuje za účasť na voľbách zľavu 10 percent z poplatkov pre štát

Šéf OĽaNO a expremiér aj exminister financií Igor Matovič toho už toľko na „zlepšenie“ života Slovákov povymýšľal, že by si za to zaslúžil medailu, alebo aspoň nejaké ocenenie. Žiaľ, všetky jeho „skvelé“ riešenia či „atómové bomby“ mali za následok iba zbytočné míňanie financií zo štátneho rozpočtu.

Chcú si kúpiť voličov? OĽANO navrhuje za účasť na voľbách zľavu 10 percent z poplatkov pre štát
Igor Matovič a Eduard Heger (SITA)

Medzi „atómovky“ Igora Matoviča sa určite nezmazateľne zapísalo celoplošné testovanie spolu s očkovacou lotériou, ale „preslávil“ sa aj ďalšími „skvelými“ nápadmi okolo pomoci rodičom či dôchodcom, ktoré ale v konečnej fáze pomohli iba veľmi málo ľuďom, no štát stáli nemalé peniaze. Teraz prišiel šéf OĽaNO s ďalšou prevratnou myšlienkou, ktorou je 10% zľava z poplatkov pre štát tým, ktorí sa zúčastnia na parlamentných voľbách. Ako informuje portál teraz.sk, potvrdenie o účasti by mala vydávať okrsková volebná komisia voličovi na požiadanie.

Zľava by sa netýkala podnikateľov

Igor Matovič, jeden z najslávnejších slovenských podnikateľov, ktorý údajne nemá ani svoj účet a nikdy nepoužil bankomatovú kartu, prišiel opäť s „geniálnym“ návrhom, ktorý by mu mal zrejme nahrať nejakých voličov, lenže štát by opäť prišiel o celkom slušný balík peňazí, ktoré by sa dali určite využiť lepšie. Odmena za účasť na parlamentných voľbách formou zľavy 10 percent z poplatkov štátu či zníženie kvóra pri miestnom referende. To sú dve novely zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorú do Národnej rady SR predložili poslanci za Matovičove OĽaNO. Odmeňovať voliča vo voľbách do NR SR formou zľavy z poplatkov platených štátu prišlo OĽaNO v ankete už pred voľbami 2020, v ktorej sa podľa poslancov OĽaNO až 78 percent zúčastnených obyvateľov vyjadrilo, že ich myšlienku podporuje.

Čo by ste mali vedieť pred účasťou na sobotnom referende

Poslanci zároveň argumentujú tým, že návrh je aj súčasťou programového vyhlásenia vlády, a teda jeho aplikáciu v praxi, má upraviť osobitný zákon. Zľava by sa nemala týkať podnikateľov, ale iba fyzických osôb, pričom potvrdenie o účasti by mala voličovi vydať okrsková volebná komisia na požiadanie. Zľavy by sa mali týkať napríklad vydávania občianskych preukazov, cestovných pasov, zbrojných preukazov, ale aj osvedčovania odpisov či podpisov, výpisu z listu vlastníctva, kópie katastrálnej mapy, alebo vydávania stavebného povolenia. Poslanecký návrh by menil aj zákon o obecnom zriadení a ďalšie súvisiace normy. Miestne referendum v obci by sa po novom vyhlasovalo, ak by sa pod petíciu podpísalo aspoň 20 percent voličov, miesto súčasných 30 percent. Výsledky referenda by boli platné v prípade účasti aspoň štvrtiny voličov, kým teraz je to polovica.

Hrôza, až 70 percent mladých ľudí do 24 rokov nevie, o čom bude sobotné referendum!

Prečo predložili návrh až teraz?

V prípade Bratislavy by výsledok miestneho referenda nahrádzal rozhodnutie mestského zastupiteľstva, ak by sa na ňom zúčastnilo aspoň 25 percent voličov (v súčasnosti je to polovica). V Košiciach by sa vyhlásilo referendum vtedy, ak by sa pod petíciu podpísalo aspoň 20 percent voličov (teraz 30 percent). V samosprávnom kraji by sa podľa návrhu vyhlásilo referendum ak by o to petíciou požiadalo aspoň desať percent voličov (doteraz 30 percent) a výsledky referenda by boli platné, ak by sa na ňom zúčastnila aspoň štvrtina voličov (teraz 50 percent). Nová legislatíva by mohla byť v prípade schválenia účinná od 1. mája 2023. Zaujímavé je, že poslanci OĽANO predložili tento návrh až teraz, keď im nielen klesajú volebné preferencie, ale aj keď bola odvolaná posledná Hegorovo-Matovičova vláda.

Sobotné referendum podporujú aj mnohí slovenskí umelci

Poslanci tiež navrhujú znížiť započítanie prednostných hlasov aj vo voľbách Národnej rady a do Európskeho parlamentu z troch percent na jedno, legislatívne upraviť prezidentské voľby poštou či zabezpečiť distribúciu zoznamu kandidátov do domácností aj vo voľbách do orgánov samosprávy. Súčasťou novely je aj návrh zrušiť povinnosť poskytovať transparentný účet pre banky, ktoré nevedú platobné účty spotrebiteľom. Znížiť tiež chcú hranicu získaných hlasov pre aktívnu žalobnú legitimáciu neúspešného kandidáta vo voľbách do orgánov samosprávy z desiatich percent platných hlasov na päť percent.

Dodo Púchovský, teraz.sk

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články