10.9 C
Nitra
štvrtok, 11 apríla, 2024

Cena ITAPA 2022: Najlepšia je služba elektronickej práceneschopnosti

V súťaži Cena ITAPA 2022 získali prvé miesto nová služba elektronickej práceneschopnosti (ePN) v kategórii Najlepší projekt digitalizácie spoločnosti a Rowes – systém inteligentného riadenia zimnej údržby ciest v kategórii Najinovatívnejší projekt. Najlepšie digitálne projekty vyhodnotili 21. krát na záver najväčšej domácej technologickej konferencie Jesenná ITAPA 2022 s podtitulom Právo na úspech.

Prvý uvedený projekt elektronizoval proces potvrdzovania práceneschopnosti lekármi, automatizoval uplatňovanie nároku na dávky pri PN poistencami a sprístupnil údaje o PN zamestnávateľom a poistencom Sociálnej poisťovne. „Elektronická PN významne zjednodušuje poistencovi postup v životnej situácii. Je to prvá služba štátu, kde povinné kroky nemusí vykonať občan, ale celý proces za neho vykonávajú úrady,“ potvrdil generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne ako zadávateľa projektu Michal Ilko. Po štyroch mesiacoch od spustenia projektu je 22 % všetkých PN už potvrdzovaných elektronicky, čo je takmer 83-tisíc ePN-iek. Na projekte mali podiel aj Národné centrum zdravotníckych informácií a jeden z dodávateľov spoločnosť Asseco Central Europe.

Cena ITAPA 2022: Najlepšia je služba elektronickej práceneschopnosti
foto: ilustračné

V tej istej kategórii získal druhé miesto národný projekt IT akadémia – vzdelávanie pre 21. storočie. Ide o projekt Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a Centra vedecko-technických informácií. Vzniklo viac ako tisíc moderných metodík, platforma pre výuku, skrátila sa potrebná doba na výuku a systém umožňuje aj rôzne motivácie žiakov i študentov. Tretia priečka patrí projektu spoločnosti Resitech, zameranom na digitalizáciu pri správe bytových domov a urýchlenie komunikácie s majiteľmi bytov. Služba prepája správcu bytovky s jej obyvateľmi, vytvára komunitnú sieť, kde používatelia môžu medzi sebou komunikovať.

Systém inteligentného riadenia zimnej údržby ciest, ktorý uspel v kategórii Najinovatívnejší projekt, robí údržbu efektívnejšou a cesty bezpečnejšie. Projekt inštaluje finančne dostupné IoT meteostanice posielajúce dáta do centra na vyhodnotenie, výsledkom je napríklad pokles nehodovosti o 28 % na sledovaných úsekoch. Systém využíva Správa ciest Bratislavského samosprávneho kraja a Magistrát Hlavného mesta SR Bratislavy, na projekte spolupracovali spoločnosť Softec a Slovenský hydrometeorologický ústav.

Druhé miesto v tejto kategórii patrí projektu IPčko – duševné zdravie optikou technológií a digitalizácií. Psychológovia a psychologičky sú dostupní na linkách pomoci IPčko.sk (pre mladých ľudí), Dobrá linka (pre zdravotne znevýhodnených) a Krízová linka pomoci (pre všetkých). Projekt Občianskeho združenia iPčko ocenila aj verejnosť s najvyšším počtom hlasom v Cene Rádia Slovensko. Tretia je kyberbezpečnostná hra CyberGame Národného centra kybernetickej bezpečnosti SK-CERT. Platforma je inovatívny nástroj na tréning profesionálov a simuláciu reálnych úloh, s ktorými sa stretávajú, zároveň vyhľadáva a podporuje talenty v tejto oblasti.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články