15.4 C
Nitra
streda, 10 apríla, 2024

Bratislava: Z interiéru kúpeľov Grössling vynosili vyše 1500 ton sutiny

Z interiéru zaniknutých kúpeľov Grössling v blízkosti Vajanského nábrežia a Kúpeľnej ulice v Bratislave vynosili viac ako 1500 ton sutiny.

Bratislava: Z interiéru kúpeľov Grössling vynosili vyše 1500 ton sutiny
Vizualizácia vonkajšieho bazéna, zdroj: mib.sk

Hodnotné prvky sa majú počas rekonštrukcie zachovať. TASR o tom informovali z Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB), ktorý spolu s hlavným mestom a architektmi stoja za plánom obnovy kúpeľov. Spustenie prevádzky sa predpokladá v roku 2026.

„Búracie práce sa robia ručne a s ohľadom na susedské okolie sú naplánované na zimné mesiace, keď je vyššia vlhkosť, ktorá znižuje prašnosť na stavenisku,“ konštatuje MIB.

Pôvodné tehly a ďalší užitočný materiál pochádzajúci z búrania je odkladaný, použitý bude aj pri iných rekonštrukciách. Po dokončení búracích prác bude projekt pokračovať reštaurátorskou obnovou historických kotlov z roku 1912, ktoré sú nefunkčné. Odborníci k nim hľadajú pôvodné súčiastky, dobové manometre na meranie tlaku či pôvodné vodoznaky.

Hlavnému mestu sa za posledné dva roky podarilo opraviť komín, ktorý bol v havarijnom stave. V súčasnosti prechádza obnovou prepadnutá strecha na bývalej kotolni. „Úspešne bola odstránená z areálu aj budova bez historickej hodnoty zo 70. rokov minulého storočia,“ približuje MIB. Počas prác sa podarilo odkryť napríklad aj detail okien v podkroví či kotvenie nárožného svetlíka.

Obnova kúpeľov má do centra mesta priniesť vnútorné bazény, kaviareň, knižnicu či priestor pre deti, ale aj vonkajší bazén a sauny. Napríklad vonkajší bazén, ktorý pribudne k trom vnútorným bazénom, má byť inšpirovaný konceptom starých rímskych kúpeľov, pre ktoré je typická otvorená strecha. Finalizujú sa tiež detaily pre suchú saunu, ktorá sa v kúpeľoch nachádzala aj v roku 1895. S financovaním prác má hlavnému mesto pomôcť štátny investičný fond Slovak Investment Holding.

Budova mestských kúpeľov Grössling je ikonickou stavbou Bratislavy a zároveň národnou kultúrnou pamiatkou. Postavili ju v roku 1895 a ako kúpele slúžila Bratislavčanom do roku 1994. Ide o jednu z posledných neobnovených národných kultúrnych pamiatok v centre Bratislavy.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x