24.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

Bratislava: Telové kamery v mestskej polícii majú chrániť občanov i policajtov

Mestská polícia v Bratislave zaviedla do užívania 28 telových kamier. V prípade potreby umožnia objektívne vyhodnotiť zákroky i prípadné sťažnosti. Prispieť tak majú k ochrane občanov aj samotných príslušníkov polície. Primátor hlavného mesta Matúš Vallo a náčelník mestskej polície Miroslav Antal o tom informovali na utorkovej tlačovej konferencii.

„Telové kamery ovplyvňujú, ako sa pri zákrokoch správa občan aj policajt. Preukázateľne redukujú agresívne správanie, poskytujú kvalitné dôkazy, vytvárajú väčšie nároky na profesionálny prístup našich policajtiek a policajtov, čím chránia verejnosť. Zároveň chránia aj samotných policajtov,“ skonštatoval primátor. Záznamy z kamier môžu slúžiť aj ako učebný materiál pre začínajúcich policajtov. Počet kamier by sa mohol postupne zvyšovať.

Náčelník mestskej polície označil zavedenie kamier za ďalší krok k modernizácii a transparentnosti polície. Ich použitie pomáha predchádzať konfliktným situáciám s agresívnymi či vulgárnymi občanmi. „V minulosti sme sa stretli aj s neobjektívnymi alebo často aj účelovými podaniami na postup príslušníkov mestskej polície hlavného mesta. Aj týmto spôsobom chceme v rámci dôkazných prostriedkov, teda záznamov z kamier, preukázať, či došlo alebo nedošlo k porušeniu zákona,“ uviedol.

Poradca primátora pre bezpečnosť Martin Královič hovorí, že ide o najmodernejšie telové kamery, aké sú na trhu dostupné. Ako priblížil, majú štyri mikrofóny a širokouhlú optiku. Kamery sa tiež automaticky zapínajú pri výstrele či výbuchu pyrotechniky. Plánované je aj tzv. veliteľské tlačidlo, ktoré umožní diaľkové zapnutie kamier.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x