-2.4 C
Nitra
nedeľa, 23 januára, 2022

Bratislava: Nadobudne pozemky v historickej Kochovej záhrade

Mesto Bratislava v najbližších mesiacoch nadobudne pozemky v historickej Kochovej záhrade v Starom Meste. Roky neprístupný a neudržiavaný chránený areál chce magistrát zrevitalizovať a sprístupniť obyvateľom. Bratislava záhradu získa v rámci majetkovo-právneho vyrovnania s ministerstvom vnútra, ktorú odsúhlasilo mestské zastupiteľstvo.

„Kochovu záhradu vnímam ako legendárne miesto, ktoré však bolo roky pod zámkom a bez riadnej údržby. Teším sa, že sa nám po dlhých rokovaniach s rezortom vnútra podarilo dospieť k dohode a Kochova záhrada sa začiatkom budúceho roka stane majetkom mesta,“ priblížil bratislavský primátor Matúš Vallo.

Keďže je táto záhrada národnou kultúrnou pamiatkou, bude jej obnova koordinovaná s pamiatkarmi a v lokalite tiež prebehnú dendrologické výskumy územia. Primátor avizuje adekvátnu starostlivosť a jej otvorenie pre ľudí. „Tím z Metropolitného inštitútu Bratislavy ju začlení do projektu Živých miest.“

Bratislava: Nadobudne pozemky v historickej Kochovej záhrade
Foto: slovenskycestovatel.sk NN

Kochova záhrada vznikla v rokoch 1932 až 1935 ako súčasť súkromného chirurgicko-ortopedického zariadenia, ktoré založil lekár Karol Koch. Záhrada tvorí spoločne so sanatóriom na území Slovenska unikátny celok. Jeho podobu navrhli architekti Dušan Jurkovič a Jindřich Merganc, vlastnú výsadbu zelene v záhrade navrhol Jozef Mišák. Vďaka špecifickej mikroklíme sa tu darilo aj cudzokrajným stálozeleným drevinám.

V posledných rokoch však záhrada chátrala a realizovali sa v nej iba udržiavacie práce na báze dobrovoľníckych brigád a aktivít, ktorých iniciátorom bola nezisková organizácia Národný trust.
      „Okrem Kochovej záhrady získa Bratislava aj ďalšie pozemky pod stavbou a v priľahlom okolí mestskej plavárne Pasienky. Majetkovoprávnym usporiadaním sa má otvoriť cesta na získanie financií na rekonštrukciu plavárne a jej areálu,“ uviedla hovorkyňa Bratislavy Katarína Rajčanová.

Rezort vnútra v rámci majetkovoprávneho vyrovnania získal objekty najmä v mestskej časti Petržalka. Ide o budovy, ktoré už aj v súčasnosti užíva a má tam umiestnené svoje útvary. Hodnoty jednotlivých objektov určil znalecký posudok, zámenou získajú obe strany nehnuteľnosti v približne rovnakej hodnote.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články