10.9 C
Nitra
piatok, 23 februára, 2024

Branislav Becík: Zástanca ivermektínu a slovenského poľnospodárstva. Stal sa novým županom (VIDEO)

Nitriansky samosprávny kraj má po 21 rokoch nového predsedu. Milana Belicu na pozíciu župana vystriedal Branislav Becík, ktorý doteraz starostoval v obci Dvory nad Žitavou v novozámockom okrese. Vo voľbách síce svoj post obhájil, ale keďže vyhral aj vo voľbách na župana, presunie sa zo starostovskej na stoličku predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja.

Branislav Becík, ktorý je synom exministra pôdohospodárstva Stanislava Becíka, je nielen veľkým zástancom slovenského poľnohospodárstva, ale aj kritikom súčasnej vládnej koalície, ktorá podľa neho nerobí pre Slovensko a jeho ľud, ale pre zahraničné reťazce. Do sporu s vládnymi politikmi sa však dostal aj počas koronavírusu, keď bol zástancom lieku Ivermectin, ktorý zohnal pre svojich občanov a za pomoci obvodnej lekárky ich ním úspešne liečil proti COVID-19. Veľké plány má však aj s nitrianskou župou, ktorú chce dostať na ešte vyššiu úroveň ako za Milana Belicu. Na slávnostnom akte prevzatia úradu NSK sa zúčastnil aj šéf nového župana z Hlasu-SD Peter Pellegríny.

Všetko sa nepodarilo, ale úspechy smerom k lepšiemu boli

Na úvod vystúpil najdlhšie slúžiaci župan na Slovensku Milan Belica, ktorý svoj post opúšťa po 21 rokoch, predsedom Nitrianskeho samosprávneho kraja bol teda od samého začiatku – od roku 2001. „Som veľmi rád, a som hrdý na to, že som mal tú česť 21 rokov stáť na čele Nitrianskeho samosprávneho kraja ako obnovenej a modernej regionálnej samosprávy. Táto funkcia so sebou od samého začiatku niesla veľkú zodpovednosť za všestranný sociálny a kultúrny rozvoj a zabezpečovanie potrieb obyvateľov účelným využívaniu ľudských, ale aj prírodných zdrojov,” povedal na úvod svojho prejavu Belica.

Slávnostný príchod starého a nového župana Nitrianskeho samosprávneho kraja. Zdroj: Dodo Púchovský

„Aj keď sa nie vždy a všetko podarilo, predsa len sme dosiahli mnohé úspechy, ktoré v konečnom dôsledku znamenali zmenu smerom k lepšiemu, a ktoré uľahčili a spríjemnili život obyvateľov v našom kraji. Nebolo to vždy jednoduché a bez problémov, ale pre obyvateľov kraja som robil všetko, čo bolo potrebné a hlavne, čo bolo možné. Či už to bolo v časoch lepších, ale aj v časoch horších. Odchádzam z funkcie predsedu Nitriankeho samosprávneho kraja, ktorý je dnes životaschopným územným celkom. Zanechávam ho v dobrej kondícii a s veľkým potenciálom do budúcnosti,” uviedol ďalej končiaci župan, ktorý sa ešte predtým poďakoval všetkým poslancom, spolupracovníkom na úrade za ich prácu v prospech ľudí Nitrianskeho kraja, ale aj všetkým primátorom.

Odchádzajúci župan Milan Belica (vpravo) odovzdal svoju funkciu novému, Branislavovi Becíkovi. Zdroj: Dodo Púchovský

„Osobitne želám novozvolenému predsedovi samosprávneho kraja Branislavovi Becíkovi, aby bol mojím dobrým nasledovníkom, úspešným predsedom a správcom, aby pokračoval vo zveľaďovaní nášho kraja, aby sa mu darilo viesť náš kraj aj v ťažkých obdobiach na radosť a spokojnosť všetkých občanov, ktorí v ňom žijú,” povedal na samý záver Milan Belica.

Branislav Becík: Zástanca ivermektínu a slovenského poľnospodárstva. Stal sa novým županom (VIDEO)
Podpis slávnostného sľubu nového predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja Branislava Becíka sledoval aj jeho stranícky šéf Hlasu-SD Peter Pellegríni. Zdroj: Dodo Púchovský

Skončia úradníci v internáte, alebo v úplne novej budove?

Je mi cťou byť novým županom, a že občania vo voľbách dali do rúk dôveru nielen mne, ale aj všetkým poslancom, ktorí dnes spolu so mnou zložia sľub, a že tu budeme pre nich. Vyzývam vás k dobrej spolupráci a zároveň vyslovujem prísľub, že podporím každú jednu rozumnú myšlienku, ktorá bude smerovať a tlačiť nás milovaný Nitriansky kraj dopredu,“ povedal nový nitriansky župan Brnislav Becík, ktorý sa priznal, že je telom aj dušou pravý poľnohospodár, ktorý chce spraviť Nitriansky kraj lepším pre generácie, ktoré prídu po nás.

Branislav Becík: Zástanca ivermektínu a slovenského poľnospodárstva. Stal sa novým županom (VIDEO)
Na slávnostnom prvom zasadnutí vedenia Nitrianskeho samosprávneho kraja odovzdal funkciu župana Milan Belica (vpravo) svojmu nástupcovi Branislavovi Becíkovi. Zdroj: Dodo Púchovský

„Nepýtam si sto dní, ako iní vrcholoví predstavitelia, pýtam si iba pár týždňov aby som vedel, akým spôsobom a čo ideme ďalej riešiť v prospech rozvoja nášho kraja. Naše pálčivé témy sú nielen cesty či školstvo, ale aj zdravotníctvo a iné odvetvia, takže práce je pred nami dosť,“ uviedol nový župan. Branislav Becík. Jeho predchodca chcel presťahovať župných úradníkov do jednej budovy, pričom ako najvhodnejšia bol vybraný internát Strednej odbornej školy potravinárskej v Nitre. Počítalo sa však aj s odkúpením objektu, ktorý má momentálne kraj v prenájme od súkromnej firmy. Poslednou alternatívou bola výstavba úplne novej budovy. „Isté alternatív tu sú, budeme si na to ale musieť sadnúť a spolu ich rozobrať. Ak by sa nám podarilo na to získať nejaké peniaze z eurofondov, tak v hre by bola aj výstavba úplne novej budovy, čo sa mi javí ako najlepšie riešenie,“ povedal na záver Branislav Becík

Medzi 54 poslancami nitrianskej župy je aj 10 žien

Stručné zhrnutie volebných výsledkov ponúkol aj predseda volebnej komisie Milan Ujlacký, ktorý uviedol, že o funkciu predsedu NSK sa uchádzalo 11 kandidátov. Župných volieb, ktoré prebiehali v 753 okrskoch a 8 volebných obvodoch, sa zúčastnilo 244 201 voličov, čo predstavuje 43,10 percenta voličov. Počet platných hlasovacích lístkov pre voľbu predsedu bol 213 714. Branislav Becík (Hlas-SD, Sme rodina) získal 58 765 platných hlasov, čo bolo 27,49 percenta z oprávnených voličov. Na druhom mieste skončil Milan Belica (nezávislý), ktorému dalo svoj hlas 46710 obyvateľov Nitrianskeho kraja, čo bolo 21,85 percenta.

Branislav Becík: Zástanca ivermektínu a slovenského poľnospodárstva. Stal sa novým županom (VIDEO)
Odchádzajúcemu županovi Milanovi Belicovi za 21-ročnú prácu poďakovala riaditeľka Úradu NSK Helena Psotová. Zdroj: Dodo Púchovský

Do Nitrianskeho samosprávneho kraja bolo zároveň zvolených 54 poslancov, z ktorých bolo vo volebnom obvode číslo Komárno 8 poslancov, vo volebnom obvode Levice 9 poslancov, vo volebnom obvode Nitra 13 poslancov, vo volebnom obvode Nové Zámky 8 poslancov, vo volebnom obvode Šaľa 4 poslancov, vo volebnom obvode Štúrovo 3 poslancov, vo volebnom obvode Topoľčany 6 poslancov a vo volebnom obvode Zlaté Moravce 3 poslancov. Pre voľbu do zastupiteľstva podalo kandidátne listiny 23 politických strán, politických hnutí alebo koalícii politických strán a politických hnutí. Do zastupiteľstva kandidovalo celkom 393 kandidátov, z toho bolo 64 nezávislých kandidátov. Do zastupiteľstva Nitrianskeho samosprávneho kraja bolo zvolených 10 žien a  44 mužov.

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články