16.1 C
Nitra
nedeľa, 23 júna, 2024

Becík sa hnevá: Ak sa nič nezmení, nášmu poľnohospodárstvu zazvoní umieračik

Branislav Becík je nielen starosta Dvorov nad Žitavou a poslanec Nitrianskeho samosprávneho kraja, ale aj synom bývalého ministra pôdohospodárstva Stanislava Becíka. Navyše, doma má rodinnú farmu a hospodárstvo, takže veľmi dobre vie, aké majú poľnohospodári v súčasnosti problémy.

Minister Ján Mičovský z pozície šéfa rezortu pôdohospodárstva neurobil podľa Branislava Becíka pre zlepšenie podmienok našich farmárov takmer vôbec nič. Starosta Dvorov nad Žitavou to povedal v televíznej beseda TV Slovan. Podľa Becíka Slovensko bolo a stále je poľnohospodárskou krajinou, čo si, vrátane ministra Mičovského, mnohí neuvedomujú.

Becík sa hnevá: Ak sa nič nezmení, nášmu poľnohospodárstvu zazvoní umieračik
Branislav Becík s Petrom Pellegrínim, zdroj : FB

Vláda vychádza zahraničným farmárom v ústrety, našich si nevšíma

„Ak sa nič nezmení, nášmu poľnohospodárstvu zazvoní umieračik,“ povedal s plnou vážnosťou Branislav Becík, podľa ktorého je situácia v našom poľnohospodárstve doslova žalostná. „Poľnohospodárstvo sa u nás dlhodobo devastovalo a korunu tomu nasadila nová vláda. Navyše, z plánu obnovy ide na poľnohospodárstvo nula eur,“ skonštatoval v rozhovore Becík, ktorý upozornil aj na inú, nie veľmi pozitívnu skutočnosť. „Na Slovensku máme desiatky skupín farmárov z krajín EÚ. Ešte som si nevšimol, že by slovenskí poľnohospodári pôsobili v iných krajinách EÚ,“ povedal v diskusii Becík s tým, že zahraniční investori v poľnohospodárstve na Slovensku vedia, prečo sú tu. „No jednoducho preto, lebo sú tu dobré podmienky na poľnohospodárstvo.“ Slovensko totiž má z pohľadu kvality pôdy a vody neskutočnú hodnotu.

Slovenskí poľnohospodári by podľa Becíka chceli rozšíriť svoje možnosti podnikania, lenže Slovenská vláda im to neumožňuje. Naopak, zahraničným farmárom vychádza v ústrety a tí sa tu preto doslova rozťahujú a potláčajú našich malých a mladých farmárov. Poľnohospodárstvo v zahraničných rukách má podľa Becíka aj druhú, nepeknú stránku: „Týmto ľudom nezáleží na našom životnom prostredí. Nesnažia sa o údržbu a úpravu krajiny tak, aby jej to prospievalo, nevysadzujú remízky, nepozerajú sa na našu krajinu tak ako my.“

Na Slovensku sme si zlikvidovali živobytie v poľnohospodárstve

Obrovským problémom sú, podľa Becíka, aj zahraničné reťazce na Slovensku. „Reťazce nám v podstate diktujú, čo budeme jesť,“ upozorňuje starosta Dvorov nad Žitavou, podľa ktorého my vyvážame obilie za hranice a odtiaľ sa nám naspäť vracajú spracované výrobky, ktoré by sme si mohli vyrobiť aj my doma. „Ide o výrobky v hodnote 780 mil. eur, čo zahŕňa aj mäso a mliečne výrobky. A nielen to. Tento prístup znamená, že prácu, ktorú mohli mať v spracovateľskom sektore Slováci, dostali ľudia v zahraničí. Tu by sme to mali spracovať! Tu máme ľudí, na vidieku!“ hnevá sa Becík na to, čo umožnila aj táto vláda. „Ľudia z vidieka musia chodiť pracovať do závodov. Lebo sme im u nás zlikvidovali živobytie v poľnohospodárstve! Dnes máme národ ktorý má smiešnu mzdu a smiešny dôchodok, ktorý dávajú len na bývanie a potraviny. Ľudia si nemôžu dovoliť skutočne nič,“ hnevá sa Branislav Becík.

„Slovenský národ chce jesť zdravo a chce jesť slovenské potraviny. Aj cez Plán obnovy by mali ísť prostriedky na chov a pestovanie na dvoroch, lenže tam tieto prostriedky nejdú,“ hovorí starosta obce Dvory nad Žitavou a dodáva: „Ako potom majú byť naši farmári konkurencieschopní s okolitými štátmi, keď tam sú dotovaní prostriedkami, ktoré sa následne odrážajú aj na cenách výrobkov, ktoré sa sem dovážajú?“ pýta sa Becík. „Reťazce sem dovážajú potraviny pochybnej kvality. Regionálna kontrola by dovezené a zabalené potraviny mala kontrolovať, ale kontrol je málo,“ upozorňuje župný poslanec, podľa ktorého ministerstvo smerom k zahraničným reťazcom nejdú cestou sprísňovania kontrol a vyrubovania vyšších pokút ak porušujú pravidlá.

Za pôsobenia Mičovského klesla naša potravinová sebestačnosť

Kritike poslanca Nitrianskeho samosprávneho kraja sa nevyhol ani samotný minister pôdohospodárstva Ján Mičovský. Ten keď nastupoval do funkcie hovoril, že máme žlté lány repky, ale to zmizne a budeme sadiť zeleninu. Pred Veľkou nocou zase oznámil, že všetky slovenské jahňatá sa predali. „Prečo na to nereaguje ministerstvo a nejdeme púšťať peniaze, aby si podnikatelia zväčšovali svoje chovy jahniat?“ pýta Becík a dodáva: „O rok zas bude Mičovský stáť pred kamerami a hovoriť, že máme málo. A na jar a jeseň uvidíte po Slovensku prázdne lány a kopce, kde by sa mohli pásť ovce, ale aj kravy,“ hnevá sa starosta Dvorov nad Žitavou, pretože vláda sľubovala množstvo zmien.

„Minister Mičovský sa na začiatku fotil pred regálmi so slovenskými potravinami, ale za jeho pôsobenia opäť len klesla potravinová sebestačnosť. A ja sa obávam, že dnes nedosahuje ani 30 percent,“ konštatuje smutne Becík, ktorého mrzí, že sa do toho nejde zdravým sedliackym rozumom, ako to robili naši starí otcovia. „Ak si naša vláda neuvedomí, že treba investovať do tohto kľúčového rezortu, obávam sa, že nášmu poľnohospodárstvu zazvoní umieračik a budeme krajinou, ktorá bude len mulčovať a kosiť trávu.“

Titulné foto: Branislav Becík bije na poplach, že naše poľnohospodárstvo padá na kolená a potrebuje pomoc. Táto vláda to ale vôbec nerobí. Zdroj: facebook Branislav Becík

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články