7.6 C
Nitra
štvrtok, 30 marca, 2023

ZDRAVOTNÍCTVO: Všeobecní lekári žiadajú vládu o okamžité dofinancovanie ambulantného sektora, hrozí chaotické vyberanie POPLATKOV

Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) žiada vládu, aby okamžite dofinancovala ambulantný sektor sumou minimálne 320 miliónov eur z finančnej rezervy Ministerstva financií SR.

V tlačovej správe to uviedla prezidentka SVLS Monika Palušková. Tento krok podľa nej nebude mať žiadny dopad na štátny rozpočet, pretože tieto peniaze sú už jeho súčasťou a bude sa sanovať najakútnejšia fáza medicínskej katastrofy. „Nečinnosť vlády hrozí rozpadom štandardného fungovania ambulancií už v najbližších týždňoch a nekontrolovateľnou špirálou chaotického vyberania poplatkov,“ upozornila.

TOTO naozaj? Lekárka pýtajúca peniaze za „kompenzácie nákladov“ poriadne pohla Slovákom žlčou

Ministerstvo zdravotníctva SR musí podľa Paluškovej bez odkladu pripraviť vyhlášku týkajúcu sa regulácie poplatkov súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti v ambulantnom sektore v súlade s platnou legislatívou. „Skončí tak poplatková “džungľa”, ktorá dáva priestor nekalým praktikám,“ uviedla. Od rezortov financií a zdravotníctva žiada, aby bezodkladne pripravili legislatívny návrh na kompenzácie poplatkov pre konkrétne skupiny občanov, ktorí ich z objektívnych dôvodov nebudú môcť uhradiť. „Bez odkladu v súlade s reálnymi a realizovateľnými štandardmi poskytovania zdravotnej starostlivosti sa tiež musí stanoviť konečne obsah, rozsah a nárok pacienta v rámci systému,“ uviedla Palušková. Tieto kroky musí vláda podľa nej urobiť “pre zachovanie dostupnosti ambulancií pre pacientov po 1. februári 2023 a pre prežitie ambulancií“.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články