16.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Banská Štiavnica: SBM vydalo reprezentatívnu knihu o banskoštiavnickom múzejníctve

Slovenské banské múzeum (SBM) v Banskej Štiavnici vydalo reprezentatívnu publikáciu Chvála zberateľstvu: Klenoty Slovenského banského múzea v Banskej Štiavnici, a to v slovensko-anglickej jazykovej mutácii. Vyše 200-stranová kniha predstavuje čitateľom v desiatich kapitolách vzácny a rozmanitý zbierkový fond tohto múzea.

„Cieľom publikácie je prvýkrát v dejinách Slovenského banského múzea predstaviť fenomén múzejníctva v Banskej Štiavnici, zbierkotvornú činnosť a unikátny zbierkový fond múzea slovenskej a zahraničnej verejnosti,“ uvádza múzeum.

Kniha okrem textu obsahuje aj bohatú obrazovú dokumentáciu, nechýbajú bibliografické odkazy na pramenný materiál a odbornú literatúru. Kniha je určená nie len odbornej, ale aj širokej verejnosti a všetkým, ktorí sa zaujímajú o históriu, muzeológiu, geológiu, montanistiku, kultúrne a industriálne dedičstvo Slovenska. Autormi sú odborní pracovníci – kurátori jednotlivých zbierkových fondov múzea.

SBM je živou pamäťovou schránkou Banskej Štiavnice. Sídli vo výnimočných historických objektoch a areáloch. Je jednou z najstarších múzejných pamäťových inštitúcií na Slovensku. V jeho fondoch je takmer 100.000 zbierkových predmetov.

Zdroj: TASR

Foto: Ilustračné NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články