21.1 C
Nitra
utorok, 25 júna, 2024

Banská Štiavnica: Do mesta sa vrátil zvuk klopačky

Z veže Klopačky v Banskej Štiavnici sa v stredu opäť po rokoch ozval jej autentický zvuk. Klopanie na klopačku patrí k vzácnemu dedičstvu všetkých banských revírov na Slovensku.
      „Baníctvu vďačíme za dnešné tajchy, budovy, pamiatky a charakteristický ráz mesta Banská Štiavnica a jeho okolia. Klopačky boli baníckym budíkom. Oznamovali čas fárania, varovali pred nebezpečím, napríklad požiarom či útokom nepriateľa, zvolávali na stretnutia, informovali o pohrebe významných obyvateľov,“ uviedol pri tejto príležitosti Igor Kuhn z Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Štiavnica.
      Podľa neho Klopačka v Banskej Štiavnici takto fungovala minimálne 500 rokov, pravidelné klopanie na drevo sa skončilo v roku 1930. V baníckych mestách sa dodnes klope pri oslavách Dňa baníkov a pri odprevádzaní baníka na posledný odpočinok.
      Slávnostné opätovné spustenie klopania v Banskej Štiavnici sa konalo za spevu baníckeho spevokolu Štiavničan. Nasledovala ukážka rôznych spôsobov klopania.
      „Je to naše dedičstvo, ktoré si v Banskej Štiavnici nesmierne vážime. Som presvedčená, že obnovenie tradície klopania v Banskej Štiavnici poteší hlavne tých, ktorí si pravidelné klopanie pamätajú z rozprávania svojich rodičov či starých rodičov,“ vyhlásila primátorka mesta Nadežda Babiaková.
      Klopanie na drevo je však aktuálne nahradené hodnovernou zvukovou nahrávkou v predprogramovaných časoch, vždy o 8.59 h a 17.59 h ako zvolávacie klopanie a o 11.58 h ako slávnostné klopanie. Systém je umiestnený vo veži pôvodnej historickej Klopačky v Banskej Štiavnici, v ktorej už roky sídli Čajovňa Klopačka.
      Projekt Obnovenie tradície klopania pripravila OOCR Región Štiavnica spolu s Rozvojovou agentúrou Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) a v spolupráci so Slovenským banským múzeom (SBM) a mestom Banská Štiavnica. Banskobystrický samosprávny kraj projekt podporil cez Rozvojovú agentúru BBSK sumou 2000 eur a OOCR Región Štiavnica prispel z vlastných zdrojov sumou 1000 eur.

Zdroj: TASR

Foto: sk.wikipedia.org

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články