20.1 C
Nitra
piatok, 24 mája, 2024

Banská Bystrica: V Matejovom dome zoologička predstaví hady žijúce na území Slovenska

Stredoslovenské múzeum (SSM) priblíži v rámci ďalšej časti podujatia s názvom Čo sa skrýva v depozitári? skupinu plazov žijúcich na našom území. Zoologička múzea Lenka Hrašková verejnosti v utorok (18. 4.) o 17.00 h v Matejovom dome predstaví hady, ktoré u ľudí vyvolávajú často negatívne pocity. TASR o tom informovala PR manažérka múzea Dana Kurtíková.

V porovnaní s inými krajinami na Slovensku žije iba päť druhov hadov a jeden beznohý jašter, ktorý hada len pripomína. Podľa zoologičky SSM je úroveň ich bezpečného rozoznávania u verejnosti nízka a ešte horšie je na tom všeobecná akceptácia ich prirodzeného výskytu v prírode. V minulosti pritom ľudia považovali hady za posvätné tvory, chrániace domácnosť, hospodárstvo a komunitu pred zlými silami a chorobami.

„Máloktorý živočích je dnes objektom toľkej ľudskej nenávisti. Od naivnej predstavy studeného, slizkého tela, až po panický strach z uhryznutia alebo neočakávaného pohybu. Dôvody, ktoré si človek našiel, aby mohol hady nenávidieť a vylúčiť ich z okruhu svojej tolerancie, sú zväčša iracionálne či úplne chybné,“ skonštatovala Hrašková.

Kľúčom k prekonaniu negatívnych pocitov a predsudkov voči plazom je podľa zoologičky dostatok informácií, pripravenosť na stretnutie s hadmi či uvedomelé rešpektovanie ich existencie. Na podujatí budú mať návštevníci možnosť prezrieť si zblízka rôzne druhy hadov uchovávaných v zoologických zbierkach múzea.

„Naučíme sa sledovať určovacie znaky našich plazov a získame sebaistotu pri odlišovaní neškodných užoviek od jedovatých vreteníc. Dôkladne spoznáme priebeh uhryznutia a jeho symptómy a zopakujeme si správne postupy prvej pomoci pri uhryznutí vretenicou,“ priblížila Hrašková.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x