19.1 C
Nitra
nedeľa, 26 mája, 2024

Banská Bystrica: Školáci súperili na IQ olympiáde, najúspešnejší postúpia do finále

V priestoroch Strednej zdravotníckej školy v Banskej Bystrici sa konalo druhé semifinálové kolo IQ olympiády, na ktorej sa zúčastnili žiaci druhého stupňa základných škôl a prvého stupňa osemročných gymnázií. Jej zmyslom je identifikácia nadaných žiakov s nadpriemerným inteligenčným kvocientom a ich následná podpora. TASR o tom za organizátorov informovala Eva Šoucová.

U školákov sa nepreverujú naučené vedomosti, ale schopnosť logicky uvažovať. Úlohy mapujú nadanie v rôznych oblastiach, ako verbálne schopnosti, priestorová orientácia, vrodená logika, kreativita či pamäť.

„Na úvod čakala deti filmová ukážka, ktorá precvičila ich postreh. Nasledoval písomný test s rôznymi zadaniami a slovná úloha Lietajúce písmenká mala zasa preveriť ich priestorovú orientáciu. Ďalší písomný test bol premietaný a každá úloha mala tak svoj časový limit. Nakoniec si súťažiaci potrénovali svoju pamäť,“ priblížila Šoucová.

Do školského kola 12. ročníka súťaže IQ olympiáda sa tento rok zapojilo 12.622 žiakov zo 770 škôl. Do troch semifinálových regionálnych kôl postúpilo 240 najúspešnejších riešiteľov. Celoštátne finále sa uskutoční vo Zvolene a stretne sa na ňom 60 najúspešnejších detí..

IQ olympiádu organizujú členovia Mensa Slovensko a záštitu nad ňou prevzala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x