23.1 C
Nitra
štvrtok, 20 júna, 2024

BANSKÁ BYSTRICA: Mesto chce v budúcich rokoch preinvestovať 50 miliónov eur z európskych zdrojov

Ambíciou mesta pod Urpínom je počas najbližších rokov preinvestovať zo zdrojov Európskej únie približne 50 miliónov eur. Informovala o tom Zuzana Detková z oddelenia rozpočtu a ekonomických analýz pri schvaľovaní rámcového úveru na decembrovom rokovaní mestského zastupiteľstva. Práve tento úver má umožniť, aby samospráva mohla plynule pristupovať k príprave projektov a tým zvýšiť pravdepodobnosť získania maximálneho množstva externých zdrojov z Európskej únie.

„Na to, aby sme ich mohli čerpať, existujú podmienky, ktoré musíme splniť. Medzi ne patrí projektová dokumentácia, spolufinancovanie projektov a vyčlenenie prostriedkov na investície, ktoré v rámci realizácie budúcich projektov nebudú oprávnené,“ objasnila Detková s tým, že rámcový úver sa bude čerpať počas najbližších štyroch až piatich rokov. „Bude sa čerpať čiastočne každý rok po takzvaných tranžiach tak, ako budeme potrebovať s tým, že pri čerpaní každej časti bude na mestské zastupiteľstvo predkladané takzvané čiastkové uznesenie. V ňom budú poslanci osobitne schvaľovať podmienky čerpania tejto tranže a špecifikáciu projektov,“ doplnila.

Výstavba tunela Karpaty medzi Račou a Záhorskou Bystricou zhltne asi miliardu eur!

Schválenie rámcového úveru a podpis rámcovej zmluvy nezaväzuje mesto k žiadnym povinnostiam, ktoré by ho poškodili. „Vždy máme možnosť čerpať, ale nemáme povinnosť čerpať. V praxi to znamená, že ak by sme v rámci rámcovej zmluvy nevyčerpali ani jedno euro, nezaväzuje nás to zaplatiť žiadne pokuty, ani záväzkové provízie,“ uzavrela Detková.

Veľkou výzvou, ktorú bude mesto musieť aj vzhľadom na energetickú krízu aktívne riešiť, je podľa predloženého materiálu rekonštrukcia verejného osvetlenia v Banskej Bystrici. Objem potrebný na financovanie rekonštrukcie vo výške 14,5 milióna eur je najväčšou zložkou úveru od Európskej investičnej banky. „Cieľom je plynule realizovať rekonštrukciu verejného osvetlenia v čase s predpokladom takmer stopercentného financovania z úveru, pričom v prípade možnosti čerpania externých zdrojov budú úverové prostriedky presmerované na ďalšie investície,“ uvádza sa v materiáli k úverovej politike mesta.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články