23.1 C
Nitra
piatok, 12 apríla, 2024

Banská Bystrica a Zvolen si výročie OSLOBODENIA pripomenú bez politických strán

Oslobodenie Banskej Bystrice a Zvolena vojskami sovietskej a rumunskej armády, od ktorého v marci uplynie 78 rokov, si obe samosprávy pripomenú bez väčších osláv. TASR o tom vo štvrtok informovala hovorkyňa banskobystrického primátora Dominika Adamovičová.

Primátor mesta pod Urpínom Ján Nosko spolu s predstaviteľmi Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov položia 24. marca o 11.00 h veniec vďaky k 15 metrov vysokému Čiernemu obelisku na Námestí SNP v Banskej Bystrici. Zvolenský primátor Vladimír Maňka si uctí pamiatku padlých vojakov 14. marca o 10.00 h pri Pamätníku Červenej armády na Námestí SNP vo Zvolene.

Ako obaja primátori zdôraznili, zámerom samospráv je tento odkaz zachovať aj v turbulentnom období vojnového konfliktu na Ukrajine či domácich predvolebných politických súbojov. V súvislosti s predčasnými voľbami, ktoré sa uskutočnia v septembri, budú všetky podujatia terčom pozornosti politikov i médií. Aj vzhľadom na to, že môže dôjsť k snahám o ich spolitizovanie, sa preto oslavy uskutočnia len v komornom duchu.

„Apelujeme na všetkých, aby rešpektovali pietny charakter marcovej spomienky na oslobodenie našich miest spod nacistickej nadvlády. Zároveň zdôrazňujeme apolitickosť spomienkových podujatí v jednom i druhom meste. Vzhľadom na aktuálnu situáciu sme sa rozhodli pripomenúť si výročie pietnym aktom, bez prítomnosti zástupcov politických strán či zástupcov iných štátov,“ konštatoval Maňka.

„Banská Bystrice a Zvolen dlhé roky ukazujú, že sú pilierom stability našej krajiny. Aj naďalej budeme robiť všetko pre to, aby sme do atmosféry plnej napätia a názorových rozdielov vnášali pokoj. Dnes, viac ako inokedy, vnímame nezmyselnosť vojny. Je preto našou povinnosťou poukazovať na jej hrôzy. Nezabúdajme na minulosť a majme v úcte odkaz hrdinov vojnových konfliktov,“ dodal Nosko.

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x