12.6 C
Nitra
nedeľa, 3 marca, 2024

Banícky orloj je novou, celoročnou atrakciou mesta pod Urpínom

Historické centrum Banskej Bystrice má novú atrakciu – Banícky orloj, ktorý je umiestnený na fasáde Barbakanu na Námestí Štefana Moysesa. V týchto dňoch ho už môžu okrem miestnych obdivovať i turisti, ktorí počas leta mieria do mesta pod Urpínom.

Banícky orloj je novou, celoročnou atrakciou mesta pod Urpínom
Banícky orloj, banskabystrica.sk


      „Kultúrne podujatia boli počas pandémie zrušené. Zamestnanci nášho odboru kultúry, športu a cestovného ruchu však nezaváhali a prišli s týmto nápadom. História je dôležitou súčasťou každého mesta, tú banskobystrickú si môžeme pripomenúť aj takýmto spôsobom. Orloj pribudol k symbolom nášho mesta a pečať baníctva pripomína nielen nám, ale i ďalším generáciám,“ uviedol primátor Ján Nosko.
      Tvar orloja evokuje drevenú skrinku, v ktorej sú vyložené cennosti. Ornamentika bola prispôsobená gotickému štýlu a obraz rozdelený do troch políc – kompozičných celkov. Prvá s najmasívnejšími stĺpmi a výjavom baníka symbolizuje podzemie bane a štôlne, baníkov ako majoritnú časť historického obyvateľstva. Druhé poschodie predstavuje spracovanie rúd v okolí mesta. Stvárnená rieka je symbolom všetkých vodných tokov v okolí, ktoré poháňali stroje a zariadenia. Kostol zo Španej Doliny pripomína okolité banícke obce, ktoré sa podieľali na spracovávaní rúd a produktov. Tretiemu poschodiu dominuje jazdec na koni Fugger, za čias ktorého banícka Banská Bystrica zažila najväčšiu slávu. Loď a voz symbolizujú vývoz výrobkov a surovín z Bystrice do celého sveta.
      Autormi Baníckeho orloja sú akademickí sochári, manželia Jančurovci zo spoločnosti Ľupčianske kovozávody. Za konštrukčnou časťou stojí Matúš Jančura a detaily, ku ktorým patrí i stvárnenie zobrazení na orloji, zhotovila Magdaléna Anna Jančurová.
      „Vyrobiť orloj s hmotnosťou približne 600 kilogramov bola výzva. Je za tým 1500 hodín práce. Verím, že výsledok stojí za to a obyvateľom i návštevníkom sa bude páčiť,“ reagoval Jančura.
      Orloj zatiaľ funguje v skúšobnej prevádzke, aby sa doladili prípadné nedostatky. Na Barbakane zostane počas celého roka, intenzita jeho spúšťania bude počas zimy nižšia.

Zdroj: TASR

Foto: banskabystrica.sk

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články