14.2 C
Nitra
utorok, 27 februára, 2024

B. Štiavnica: V Galérii J. Kollára bude finisáž kontroverznej výstavy

Finisáž výstavy Piesky mikrosveta piatich mladých slovenských umelcov sa v Galérii Jozefa Kollára v Banskej Štiavnici uskutoční v piatok (24. 9.). Podľa organizátorov zo Slovenského banského múzea (SBM) výstava pritiahla pozornosť a vyvolala mnohé reakcie, ktoré sa pohybovali od pozitívnych po celkom negatívne.
      „Kyvadlo reakcií sa pohybovalo medzi nadšením a prudkým odmietaním, a málokedy zostalo kdesi uprostred, v nepohybe. Dalo by sa povedať, že Piesky mikrosveta splnili úlohu, pretože určite vyrušili, zasiahli, potešili znalcov súčasného umenia, vyvolali pochopenie či smútok s prímesou úsmevu a mnoho ďalších emócií,“ uviedla pre TASR pracovníčka múzea Iveta Chovanová.
      V rovnaký deň ako Piesky mikrosveta končí v galérii aj výstava mladého slovenského umelca Ľubomíra Slovinského Miznúce podzemie. Vybrala ju Galerijná rada z viac ako 30 projektov, ktoré neetablovaní profesionálni umelci poslali do Otvorenej výzvy 2021.                        
      „Slovinský predstavil výstavné dielo, ktoré sa pohybuje na hranici medzi umením a výskumom. Návštevník si mohol vychutnať umelcov špecifický pohľad na zanikajúcu banskú krajinu v okolí Gelnice,“ priblížila Chovanová.
      V nedeľu (26. 9.) popoludní sa ešte v galérii uskutočnia komentované prehliadky oboch výstav a po nich diskusia, v ktorej umelci a aktivisti budú hovoriť o súčasnej globálnej ekologickej kríze.

Zdroj: TASR

Foto: banskastiavnica.travel

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články