10.4 C
Nitra
sobota, 24 februára, 2024

Autora knihy Židokracia obžalovali pre extrémizmus

Prokurátor úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal na Špecializovaný trestný súd v Pezinku obžalobu na Mariána M. pre rozsiahlu a dlhodobo páchanú závažnú extrémistickú trestnú činnosť. Úrad o tom informuje na sociálnej sieti.

„Extrémistická trestná činnosť v danom prípade súvisí aj s knižnou publikáciou obvineného, ktorá bola vydaná a publikovaná pod názvom „Židokracia“, ako aj s jej rozširovaním,“ uviedla prokuratúra.

LIPŠIC: SIS za rok a pol nevybavila dožiadanie prokuratúry v kauze Gorila

Obžaloba bola podľa ÚŠP konkrétne podaná pre pokračujúci zločin rozširovania extrémistického materiálu, pokračujúci zločin výroby extrémistického materiálu, pokračujúci prečin popierania a schvaľovania holokaustu, zločinov politických režimov a zločinov proti ľudskosti, pokračujúci prečin hanobenia národa, rasy a presvedčenia, zločin založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd, a pre prečin prechovávania extrémistického materiálu. „V prípade uznania viny za žalovanú trestnú činnosť hrozí obvinenému trest odňatia slobody až do výšky osem rokov,“ dodala prokuratúra.

Marián M. je zakladateľom skupiny Vzdor Kysuce. V inom prípade bol v roku 2017 za nedovolené ozbrojovanie právoplatne odsúdený na tri roky podmienečne, v dôsledku čoho nemohol kandidovať na post predsedu Žilinského samosprávneho kraja. V roku 2016 neúspešne kandidoval v parlamentných voľbách.

(SITA, foto fb UŠP)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články