11.5 C
Nitra
utorok, 20 februára, 2024

Audiokniha diela Hviezdoveda poputuje nevidiacim po celom Slovensku

Mestské kultúrne stredisko (MsKS) v Revúcej vydalo audioknihu príbehu Gustáva Reussa Hviezdoveda z roku 1856, ktorý je považovaný za prvé sci-fi dielo na Slovensku. Ako TASR informovala riaditeľka MsKS Karin Kilíková, audiokniha vyšla s cieľom priblížiť dielo nevidiacim a slabozrakým ľuďom.

„Cez Ministerstvo kultúry SR sme požiadali o grant, aby sme toto dielo sprístupnili nevidiacim a hendikepovaným ľuďom, ktorí si ho nemôžu prečítať. Audioknihu budeme distribuovať po knižniciach a združeniach nevidiacich a slabozrakých po celom Slovensku,“ vysvetlila Kilíková.
      Audioknihu Hviezdoveda vydalo MsKS v spolupráci so Slovenskou knižnicou pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči. Dielo Gustáva Reussa načítal Igor Šabek, obal audioknihy tvoria ilustrácie Andreja Kolenčíka. Audiokniha zatiaľ vyšla v náklade 150 kusov, MsKS však v budúcnosti plánuje dotlačiť ďalšie kusy.

Gustáv Reuss z Revúcej v diele Hviezdoveda opisuje dobrodružstvá hrdinu Krutohlava, ktorý z Gemera cestuje s pomocou obrovského parného šarkana na Mesiac i k planétam slnečnej sústavy. Čitateľovi okrem samotného príbehu prináša i dobové vedecké poznatky a názory na vesmír. Reuss Hviezdovedu písal štyri roky, dielo dokončil v roku 1856, a teda o takmer desaťročie skôr, ako Jules Verne vydal svoju Cestu na Mesiac.

Zdroj: TASR

Foto: Ilustračné, happymag.cz NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články