24.1 C
Nitra
streda, 29 júna, 2022

Andrej BABIŠ chce, aby ľudia s protilátkami boli považovaní za bezinfekčných, jeho dcéra sa nedala očkovať

Český premiér Andrej Babiš (ANO) v rozhovore pre CNN prima spomenul ďalšiu možnosť, ako by ľudia mohli preukázať bezinfekčnosť. Podobne ako napríklad v Rakúsku by to mohli byť protilátkové testy. Ľudia s dostatkom protilátok by podľa neho mali byť zohľadnení. Povedal, že jeho dcéra má dosť protilátok, a preto sa ešte nenechala očkovať.

V Česku platí, že ak chcete ísť do reštaurácie, ku kaderníkovi či do kina, musíte mať negatívny test, potvrdenie o prekonanej chorobe alebo dve dávky očkovania proti covidu-19 a splniť aspoň jednu z týchto možností.

Babiš povedal, že chce, aby ľudia s dostatkom nameraných protilátok boli považovaní za bezinfekčných a bez rizika nákazlivosti, rovnako ako očkovaní alebo testovaní. „Aby naši experti konečne povedali – ako je to v Rakúsku – že tie protilátky sú imunita,“ povedal Babiš.

Babiš priznal, že z dôvodu vysokého množstva protilátok sa zatiaľ nenechala očkovať jeho dcéra Vivien, hoci sama chorôb vedome neprešla. Syn sa rozhodol očkovať dať.

Česi svoju bezinfekčnosť pomocou laboratórne preukázaných protilátok zatiaľ stále dokázať nemôžu. A to ani napriek tomu, že nedávny rozsudok Najvyššieho správneho súdu potvrdil, že sa jedná o diskrimináciu. Podľa názoru niektorých právnikov budú mať ľudia dokonca príležitosť dostať od štátu odškodnenie za súdne preukázanú diskrimináciu.

Podľa odborníka na zdravotnícke právo a kandidáta Pirátov na rezort zdravotníctva Ondreja Dostála však nemôže ministerstvo rozsudok prehliadať. „Bude im to zase znova zrušené. Verdikt Najvyššieho správneho súdu je jasný a nemôžu ho ignorovať. Môžu sa s tým vysporiadať tak, že uznajú vyššie či nižšie hodnoty protilátok. Nemôžu ale povedať, že Najvyšší správny súd nejako rozhodol, ale my na to kašleme,“ povedal pre Echo24 Dostál.

Medzi krajiny, ktoré protilátky ako ochranu pred ochorením uznávajú, patrí okrem Rakúska aj napríklad Čierna Hora.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články