19.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Analýza možností zavedenia povinného očkovania: Je možné a vieme ho zaviesť, povedal premiér (dokument)

Predseda vlády SR Eduard Heger má k dispozícii analýzu možností zavedenia povinného očkovania proti ochoreniu COVID-19, ktorú vypracovalo ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s rezortom spravodlivosti.

„Záverom analýzy je, že povinné očkovanie ohrozených skupín je možné a vieme ho zaviesť. V prípade, ak sa objaví variant, ktorý by opäť dostával ľudí do nemocníc, tak vtedy bude nevyhnutné uvažovať o zavedení povinného očkovania ohrozených skupín,“ zdôraznil premiér. Predseda vlády Eduard Heger pripomenul, že povinné očkovanie ohrozených skupín proti ochoreniu COVID-19 je legitímnym nástrojom štátu s cieľom ochrany verejného zdravia.
Povinné očkovanie sa dá zaviesť viacerými spôsobmi:
–          osobitným zákonom
–          novelizáciou Zákona o ochrane verejného zdravia
–          novelizáciou Vyhlášky MZ SR č. 585/2008
–          prostredníctvom novelizácie vyhlášky ÚVZ SR alebo RÚVZ
V analýze sa jasne uvádza, že vakcíny používané proti COVID-19 znižujú riziko nákazy, šírenia, hospitalizácií aj úmrtí na COVID-19, pomáhajú predchádzať vzniku nových mutácií, vzniku tzv. dlhého COVIDu a napomáhajú dosiahnutiu kolektívnej imunity.

Aktuálne vírus zmutoval a správa sa inak ako jeho predchádzajúce varianty. Omikron je na Slovensku dominantný, šíri sa rýchlejšie. U nezaočkovaných predstavuje o 25 % nižšie riziko hospitalizácie a u zaočkovaných ešte výraznejšie nižšie.

Pri rozhodovaní o zavedení povinného očkovania ohrozených skupín proti ochoreniu COVID-19 je potrebné poznať ďalší vývoj mutácií a ich rizikovosť. Ak sa objaví variant spôsobujúci vysokú mieru hospitalizácií, povinné očkovanie ohrozených skupín bude nevyhnutné zaviesť. (zdroj: Úrad vlády SR)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články