25.7 C
Nitra
utorok, 25 júna, 2024

Analytik: Rekordné CENY benzínu v novembri pozastaví pokles cien ropy

Postupný rast ceny ropy na svetových trhoch sa prejavil na zdražovaní pohonných látok. Cena najpoužívanejšieho 95-oktánového benzínu atakuje úroveň 1,5 eura za liter a je tak najvyššia od leta 2014. Podľa hlavného ekonóma Trinity Bank Lukáša Kovandu sa počas novembra rast cien benzínu pozastaví najmä preto, že sa v očakávaní uvoľnení strategických ropných rezerv americkou vládou stabilizujú ceny ropy Brent. Americká administratíva zároveň tlačí svetových producentov na zvýšenie ťažby ropy.

„Rast cien ropy ustal, lebo trh vsadil na to, že americká administratíva alebo dotlačí Rijád, prípadne aj ďalších ťažbárov k navýšeniu ťažby ropy, alebo uvoľní časť barelov zo svojich strategických rezerv,“ uviedol Kovanda.
      Americká vláda medzitým už časť rezerv uvoľnila, v dôsledku čoho sa zásoby ropy v USA zvýšili o milión barelov. Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v januári klesla v piatok ráno (SEČ) na 82,21 USD (71,74 eura) za barel (159 litrov).

Americký prezident Joe Biden vysoké ceny ropy kritizoval aj na klimatickej konferencii v škótskom Glasgowe. Vinu za relatívne drahý benzín zvalil na odmietavý postoj Ruska a kartelu OPEC k navýšeniu ťažby ropy. Producenti ropy sa však obávajú ďalších vĺn pandémie ochorenia COVID-19, ktorá by mohla dopyt po rope obmedziť.

Zdroj: TASR

Foto: Ilustračné NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články