23.1 C
Nitra
piatok, 12 apríla, 2024

Aktivisti umiestnili pred parlament KLIETKU pre sliepky

Organizácia Humánny pokrok umiestnila pred budovu Národnej rady (NR) SR repliku klietky z klietkového chovu, ktorá tam bude po zvyšok marcovej schôdze. Ochranári tak chcú poslancom a poslankyniam pripomínať zlé podmienky pre 2,3 milióna sliepok v klietkach, o ktorých budú rozhodovať už na tejto schôdzi.

Aktivisti umiestnili pred parlament KLIETKU pre sliepky

Organizácia Humánny pokrok, ktorá vedie kampaň Zákaz klietok za zákaz klietkového chovu sliepok na Slovensku, bude po zvyšok marcovej schôdze pripomínať poslancom a poslankyniam NR SR zlé životné podmienky sliepok v klietkach. Pred parlament umiestnili repliku klietky z klietkového chovu.

Riaditeľ NOVOGALu o CHOVE sliepok: Podstielkový chov na západe dávno zavrhli, ochranári rozprávajú hlúposti

Nezaradený poslanec NR SR Tomáš Šudík predložil návrh na zákaz klietkového chovu sliepok do parlamentu ešte v polovici februára. Návrh požaduje zákaz klietkových chovov sliepok od roku 2024 s prechodným obdobím do konca roku 2028, kedy bude zároveň končiť ich plánovaná životnosť. Poslanci a poslankyne Národnej rady by mali hlasovať o návrhu už na marcovej schôdzi.

Organizácia Humánny pokrok nedávno zverejnila investigatívne zábery z troch slovenských klietkových chovov, ktoré ukazujú zlé životné podmienky pre sliepky v klietkach. Podľa ochranárov je klietkový chov pre sliepky tou najhoršou legálnou alternatívou. Dnes vyzývajú poslancov a poslankyne NR SR, aby zakázali klietkový chov sliepok na Slovensku.  

„Slovenská verejnosť mohla na investigatívnych záberoch vidieť extrémnu krutosť voči zvieratám. Sliepky s holými a ošklbanými krkmi, s neošetrenými ranami, ktorým na tele chýba väčšina peria. Celý svoj život prežijú v malej špinavej klietke, kde pre hydinárov predstavujú iba stroje na vajcia a nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené. Poslanci a poslankyne majú teraz najlepšiu príležitosť zastaviť toto barbarstvo,” hovorí Martin Smrek, riaditeľ Humánneho pokroku.

Aktivisti umiestnili pred parlament KLIETKU pre sliepky

V slovenskom klietkovom chove žije 2,3 milióna sliepok. Sliepky stoja na holých drôtených mrežiach a na každú z nich pripadá priestor veľkosti približne hárku papiera A4. V klietkach nemôžu vykonávať svoje prirodzené potreby ako hrabanie v zemi, čím trávia väčšinu svojho bdelého času alebo kúpať sa v prachu, čím sa zbavujú parazitov a ani svoju najdôležitejšiu potrebu – stavanie hniezda. Práve pre nedostatok možností prejavovať svoje prirodzené potreby sa sliepky v klietkach zbláznia, často sa navzájom napádajú a dochádza aj ku kanibalizmu. 

Klietkový chov sliepok zakázali už krajiny ako Nemecko, Švajčiarsko, Luxembursko, Dánsko, Valónska časť Belgicka, a dokonca aj susedné Rakúsko a Česko. Tisícky firiem, vrátane maloobchodných reťazcov sa zaviazali skončiť s používaním klietkových vajec už od roku 2025, pričom na Slovensku takýto záväzok prijali už tri štvrtiny maloobchodného trhu s potravinami. V klietkovom chove na Slovensku žije 75 % sliepok. 

Organizácia Humánny pokrok vedie kampaň Zákaz klietok a ich petíciu za zákaz klietkového chovu sliepok na Slovensku podpísalo už viac ako 61 000 ľudí. 

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x