18.7 C
Nitra
streda, 28 septembra, 2022

Ak prezident Vladimir Putin uzná dve samozvané republiky na východe Ukrajiny za nezávislé štáty, EÚ bude reagovať

Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok telefonoval s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a nemeckým kancelárom Olafom Scholzom a oznámil im, že „v blízkej budúcnosti“ má v úmysle podpísať výnos o uznaní Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky. Uvádza sa to vo vyhlásení Kremľa, z ktorého citovala agentúra Interfax.
      

Scholz Putina varoval pred takýmto krokom, ktorý by bol podľa jeho slov v „ostrom rozpore“ s minskými dohodami zameranými na urovnanie konfliktu v Donbase, informovali agentúry DPA a AFP.
Nemecký kancelár podľa slov svojho hovorcu Steffena Hebestreita zdôraznil, že uznanie Doneckej ľudovej republiky (DĽR) a Luhanskej ľudovej republiky (LĽR) by bolo „jednostranným porušením“ minských dohôd zo strany Ruska. Putina zároveň vyzval k „okamžitej deeskalácii“ a stiahnutiu vojsk z hraníc s Ukrajinou.
      

„(Kancelár) zdôraznil, že teraz je mimoriadne dôležité dodržiavať prímerie na východnej Ukrajine a podniknúť kroky k zmierňovaniu (napätia),“ uviedol úrad kancelára s tým, že „Rusko má v tomto smere osobitnú zodpovednosť“.
Scholz momentálne po rozhovore so šéfom Kremľa konzultuje situáciu okolo Ukrajiny s „najbližšími partnermi“ vrátane francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.
      

Macron po telefonáte s Putinom zvolal bezpečnostnú radu štátu

Európska únia je „pripravená zareagovať“, ak ruský prezident Vladimir Putin uzná dve samozvané republiky na východe Ukrajiny za nezávislé štáty. V pondelok to povedal šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell, ktorého citovala agentúra AFP.
      

„Vyzývame prezidenta Putina, aby rešpektoval medzinárodné právo a minské dohody a očakávame, že neuzná nezávislosť Luhanskej a Doneckej oblasti,“ uviedol Borrell po zasadnutí s ministrami zahraničných vecí členských krajín EÚ, ktoré sa konalo v pondelok v Bruseli. „Sme pripravení reagovať rázne a jednotne, v prípade, že by sa tak rozhodol,“ povedal.
      „Ak dôjde k anexii, budú na sankcie,“ dodal Borrell podľa agentúry DPA s tým, že sankcie predloží na schválenie ministrom EÚ.
      

Putin krátko predtým telefonoval s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a nemeckým kancelárom Olafom Scholzom. Podľa vyhlásenia Kremľa im oznámil, že „v blízkej budúcnosti“ má v úmysle podpísať výnos o uznaní Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky.
      

Francúzsky prezident Emmanuel Macron zvolal v pondelok o 19.00 h radu obrany štátu, ktorej členovia posúdia vývoj situácie na Ukrajine.
     
Ruské tlačové agentúry avizovali, že Putin v pondelok večer vystúpi v televízii. Očakáva sa, že oznámi podpísanie príslušných výnosov o uznaní týchto samozvaných republík.
      

Elyzejský palác oznámil, že Macron v pondelok absolvoval telefonáty s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, nemeckým kancelárom Olafom Scholzom, predsedom Európskej rady Charlom Michelom a predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou. Ďalšie kontakty sú naplánované na večer.
V reakcii na Putinov zámer Berlín varoval, že uznanie nezávislosti odštiepeneckých regiónov zo strany Moskvy by bolo „jednostranným porušením“ dohody z Minska.
      

Európska únia následne tiež uviedla, že je „pripravená zareagovať“, ak by k uznaniu došlo a Rusku pohrozila sankciami.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články