16.1 C
Nitra
piatok, 24 mája, 2024

Agro: SACHO trvá na opätovnom prehodnotení podpory pre chovateľov ošípaných

Slovenská asociácia chovateľov ošípaných (SACHO) trvá na opätovnom prehodnotení podpory pre chovateľov na zmiernenie následkov afrického moru ošípaných. Asociácia požiadala ešte 20. decembra ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuela Vlčana (nominant OĽANO) o zastavenie, zverejnenie algoritmu výpočtu a prehodnotenie podpory, skonštatoval výkonný riaditeľ SACHO Peter Polák.

Podľa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR bolo hlavným kritériom na výpočet pomoci pásmo zasiahnutia africkým morom ošípaných, v ktorom sa farma nachádza, ďalej vplyv ochorenia COVID-19, počet fariem chovateľa a podiel produkcie umiestnený na slovenskom trhu. „S ministerstvom komunikujeme od 20. decembra, kedy bolo zverejnených niekoľko zmlúv. Z nich a z rozhodnutí o pridelení podpory, ktoré dostávali naši členovia, vyplynulo, že tieto kritériá neboli zohľadnené. Doteraz ministerstvom zverejnené podklady pre výpočet podpory nie sú dostatočné na kontrolu algoritmu, lebo chýba vstupná databáza údajov získaná elektronickým formulárom,“ povedal Polák.  

Agro: SACHO trvá na opätovnom prehodnotení podpory pre chovateľov ošípaných
Foto: Ilustračné NN

Informácie, akým spôsobom bola vypísaná podpora a následne priznaná výška honoráru pre niektorých chovateľov ošípaných, prijala s veľkým rozhorčením aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK), uviedla Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK. Celkovo boli prerozdelené 2 milióny eur.
      Podľa Holéciovej spôsob zverejnenia, krátkosť času na vyplnenie dotazníka, zvláštne nastavený spôsob výpočtu odmeny a aj samotná výška odmeny za vyplnenie dotazníka pre niektorých chovateľov ošípaných je v období vysokých nárokov na transparentnosť pri prideľovaní podpôr v poľnohospodárstve obzvlášť zarážajúca.

SPPK dôrazne žiada vedenie MPRV o vysvetlenie celého pozadia podpory pre chovateľov ošípaných. Medializované informácie totiž naznačujú, že výzva mohla byť na mieru ušitá práve pre vybraný okruh chovateľov. Podľa výkonného podpredsedu SPPK Andreja Gajdoša je nevyhnutné aj to, aby MPRV adekvátne zdôvodnilo rozdiely vo výške podpory pre jednotlivých chovateľov ošípaných.
      Patrícia Medveď Macíková, hovorkyňa Hlas-SD, v utorok 28. decembra informovala, že podľa medializovaných informácií MPRV vyplatilo firme Rimanec, v ktorej pôsobil až do júna 2021 ako konateľ štátny tajomník MPRV Milan Kyseľ, rekordných 4500 eur na ošípanú.

Odbor komunikácie MPRV SR v reakcii na vyjadrenia strany Hlas-SD pre TASR uviedol, že agrominister Samuel Vlčan už dal preveriť, či podpora firme Rimanec, v ktorej pôsobil štátny tajomník Milan Kyseľ, bola vyplatená v zmysle stanovených podmienok. Podpora pre chovateľov ošípaných bola podľa MPRV smerovaná na farmu, nie na kusy chovaných ošípaných.
      Podpora bola vypočítaná automaticky na základe vzorca, ktorý sme pripravili v spolupráci s Národným poľnohospodárskym a potravinárskym centrom tak, aby bola odbúraná možnosť subjektívne vstupovať do rozhodovania o výške podpory,“ priblížil agrorezort.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články