16.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

218 tisíc detí zostalo v škole bez mlieka, došli peniaze. Minister Vlčan sľúbil, že o desiatu neprídu

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) reagovalo na vzniknutú situáciu okolo oznamu, že časť školákov nedostane školské mlieko.

218 tisíc detí zostalo v škole bez mlieka, došli peniaze. Minister Vlčan sľúbil, že o desiatu neprídu
Deti v školách prišli o mliečnu desiatu.

Situáciu zanalyzovalo a konštatuje oneskorenú identifikáciu problému dodávateľom dotovaného mlieka, ktorým je spoločnosť RAJO.

Jeden z dodávateľov mlieka a mliečnych výrobkov z takzvaného školského programu prestal dodávať produkty do škôl. Dodávateľ zabezpečuje produkty pre 44 % detí z programu, čo je takmer 218.000 školákov. V stredu o tom informovalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

Martin NEMKY: Na všetko vieme nadávať, prispôsobiť sa, no ak treba povedať svoj názor, sedíme doma

Na časť mlieko bolo v tomto školskom roku vyhradených takmer 8,5 milióna eur. Dodávateľ, ktorý má problém s dodávkami, vyčerpal podľa MPRV SR zdroje v podstatnej miere koncom januára. „MPRV SR situáciu analyzuje a zisťuje, či ide o manažérske zlyhanie jedného z dodávateľov, alebo o systémový problém,“ uviedlo MPRV. Školský program je program pomoci na podporu dodávania alebo distribúciu ovocia, zeleniny a mliečnych výrobkov. MPRV naň vyčlenilo 20 miliónov eur. Program je súčasťou Spoločnej organizácie poľnohospodárskych trhov a je upravený legislatívou Európskej únie, ktorá naň prispieva viac ako 2,8 milióna eur, ďalších 17 miliónov eur pochádza zo zdrojov štátneho rozpočtu. O prostriedky sa dodávatelia uchádzajú cez výzvu, ktorú každý rok vyhlasuje Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA). V programe je zapojených 3578 základných škôl.

Spoločnosť RAJO školám oznámila, že vyčerpala prostriedky určené na Školský program mlieko po piatich mesiacoch a do vyriešenia situácie pozastavuje dodávky dotovaného mlieka pre školákov. Ide o takmer 218.000 detí, čo je 44 % zo všetkých zapojených školákov.

MPRV SR víta zvýšený záujem detí o mlieko. Na strane druhej musí konštatovať, že spoločnosť RAJO tento záujem podcenila a nekomunikovala ho včas ani smerom k ministerstvu. RAJO je najväčším školským dodávateľom, pričom ostatní oprávnení dodávatelia spolu pokrývajú takmer 56 % detí zapojených do programu.

„V rezorte sme našli ďalšie zdroje a situáciu vyriešili. Nechcem, aby 218 tisíc detí zostalo bez mliečnej desiaty. Mrzí ma, že sme sa o situácii dozvedeli v ten istý deň ako školy, mohli sme ju vyriešiť bez frustrácie verejnosti. Mrzí ma, že sa v tomto prípade vazalom stali deti. Chcem upokojiť školákov a ich rodičov a verejne sľubujem, že o svoje mlieko deti neprídu. Odmietam aj politizáciu celého problému, pretože náš rezort ani vláda nenesú za túto situáciu zodpovednosť,“ uvádza minister Samuel Vlčan. Takmer 100 %-né navýšenie pôvodnej alokácie na program školské mlieko bude celoplošné a dotkne sa aj ostatných dodávateľov v tomto programe.

(tasr, nn, freepick)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x