19.1 C
Nitra
nedeľa, 26 mája, 2024

13.dôchodky by sa podľa Matoviča mali vyplácať v máji alebo v júni

Vzhľadom na aktuálny výrazný rast cien, ktorý neutícha, navrhuje vicepremiér a minister financií Igor Matovič (OĽANO) vyplatiť 13. dôchodky čo najskôr. Namiesto vianočného obdobia by tak mohli dôchodcovia dodatočnú penziu dostať podľa Matovičových odhadov už v máji alebo júni. Povedal to na utorkovej tlačovej konferencii, informoval portál teraz.sk.

So zabezpečením prostriedkov podľa neho nebude problém, je to totiž len posun v čase.

13.dôchodky by sa podľa Matoviča mali vyplácať v máji alebo v júni

Matovič vysvetlil, že skoršie vyplatenie 13. penzií má byť kompenzáciou za časový nesúlad vplyvu dôchodcovskej inflácie na následnú valorizáciu dôchodkov. Zvýšenie dôchodkov sa totiž počíta z dôchodcovskej inflácie z 1. polovice predošlého roka – keďže vlaňajší 1. polrok priniesol rast cien v spotrebnom koši dôchodcov len o 1,3 %, na celý tento rok sa im valorizuje dôchodok o totožné percento. Odhady Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) na 1. polrok 2022 hovoria zhruba o 8,3-percentnej inflácii (čo môže byť v konečnom dôsledku viac, ak ceny vytlačí nahor aj súčasný vojenský konflikt na Ukrajine). Preto by sa v roku 2023 mohli valorizovať dôchodky o 8,3 %, čo je v priemere mesačne podľa Matovičových počtov o 40 až 50 eur viac.

Matovič uviedol, že nejaká forma pomoci sa chystá aj pre ďalšie skupiny ľudí, napríklad pre rodičov samoživiteľov.

Nevieme všetko vyriešiť naraz,“ podotkol minister.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články