16.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Známa ukrajinská herečka o Slovensku: Všetci k nám boli hrozne milí

Slovensko jej pripadá, ako by bolo oproti Ukrajine na inej planéte. „Všetci k nám boli hrozne milí. Pohraničníci, slovenskí hasiči, dobrovoľníci.“ Takto sa vyjadrila o Slovensku známa ukrajinská herečka Elena Kostikova-Nikolaievska v reportáži pre denik.cz.

Elena našla útočisko v penzióne pod Vihorlatom, ani tam ju však nočné mory neopustili. Čaká na rodičov a spoločne vyrazia za tetou do Berlína.

„Včera v noci tu prestali svietiť lampy na ulici a ozývali sa divné zvuky. Myslela som, že Rusi začali bombardovať aj tu.“ Upokojila sa, až keď jej majiteľ penziónu vysvetlil, že to len dedina šetrí kvôli vysokým cenám elektriny na verejnom osvetlení.
Elenu desí to, čo sa teraz v Kyjeve deje. „Stále funguje telefónne spojenie a internet, takže som v spojení ako s rodičmi, tak s kamarátmi z Kyjeva, ktorým sa odísť nepodarilo. Bomby dopadajú na domy, na školy, na nemocnice. Rusom je všetko jedno,“ rozpráva. „Mnoho ľudí sa uchýlilo do krytov, alebo žije v metre. Ženy tam rodia deti, spia tam starí ľudia, celé rodiny. Na povrchu nie je bezpečné pre nikoho. A uniknúť z mesta sa už nedá,“ dodáva.

Prechod ukrajinskej hranice na Slovensko bol aj pre ňu očistec. Ukrajinskí pohraničníci sú nekompromisní a ľudia zo zeme púšťou neochotne a čo najpomalšie môžu.
„Ženy a malé deti som videla stáť celú noc na mraze,“ hovorí Elena.

V krajine, kde sa hovorilo, že ide všetko podplatiť, to pri úteku z Ukrajiny neplatí. „Mám známeho, ktorý zarobil obrovské peniaze ťažbou bitcoinov. Skúšal podplatiť pohraničníkov, aby ho pustili zo zeme, a aj keď ponúkal veľké peniaze, nepodarilo sa mu to. Musel zostať na Ukrajine a zrejme ho odvedú do armády,“ vysvetľuje.

K pohraničníkom prišiel muž s desaťročnou dcérou. „Mama nám umrela, tu mám úmrtný list. Ja som jediný, koho má. Pustite ma prosím s ňou,“ snažil sa uprosiť pohraničníkov. „Nepustili ho a dali mu na výber, či sa vráti sám, alebo aj s dcérou. Dal ju do náručia prvej žene, ktorú pred sebou videl a vrátil sa späť na Ukrajinu,“ povedala pre deník.cz Elena a vyjadrila aj svoj najväčší strach. Že Putin zhodí na Kyjev atómovú bombu.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články