21.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Zmanipulovaná dražba pozemku daniarov v NITRE? Finančná správa zvažuje trestné oznámenie

Keď sa podnikateľ Dušan Novotný rozhodol uchádzať o pozemok daniarov v Nitre, domnieval sa, že sa zúčastní štandardnej súťaže. Chvíľu sa zdalo, že v elektronickej aukcii dokonca uspeje. Na prvom mieste do poslednej chvíle svietila jeho ponuka. Pár minút pred koncom však celý systém znenazdajky „zamrzol“.

Aukcia sa medzičasom skončila a Novotný z nej odchádzal s domnienkou, že získal nový pozemok, informujú Aktuality.sk . Podnikateľa Novotného prekvapilo, keď po nejakom čase zistil, že to nie je pravda. Parcelu priklepli jeho konkurentovi, advokátovi Matejovi Firickému. Aktuality.sk majú k dispozícii video, kde vidieť, čo sa dialo počas dražby. Keď si ho pozrela finančná správa, prehodnotila svoje tvrdenia. Dušanovi Novotnému totiž počas dražby zamrzla obrazovky a kým na ňu pozeral, Firického firma vraj prihodila. V zamrznutom systéme na jej ponuku už nikto nereagoval. Advokátovi tak stačila tisícka navyše, aby vyhral.

„Po ohlásení výsledku všetkým záujemcom s výnimkou Firického prebleskla hlavou rovnaká myšlienka – súťaž bola zmanipulovaná. Pochybnosti vyvoláva nielen postup, výsledok, ale dokonca aj samotný víťaz. A otázniky visia aj nad sumou. Podľa pôvodných výsledkov mohla byť až o 200-tisíc eur vyššia. Finančné riaditeľstvo sa doteraz tvárilo, že je všetko v poriadku. Po tom, čo mu redakcia Aktuality.sk doručila nové dôkazy, však už mení rétoriku – zvažuje, že podá trestné oznámenie. Firma poskytujúca aukčný systém hovorí, že technické problémy u seba nevidia. Celá súťaž prebehla ešte v roku 2018. Finančné riaditeľstvo sa rozhodlo predať pozemok v Nitre pri miestnej univerzite, na ktorom stoja tenisové kurty. Kedysi na tomto mieste plánovali daniari postaviť novú budovu úradu. Plán sa však nezrealizoval. Pozemok preto označili za nepotrebný a rozhodli sa ho predať v elektronickej aukcii,“ uvádza portál aktuality.sk. Spomínaná dražba prebehla dvakrát, dôvodom na opakovanie boli vraj technické problémy.

Víťazom sa stal advokát Matej Firický, ktorý nemá ďaleko k najznámejšiemu kajúcnikovi, bývalému šéfovi Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) Ľudovítovi Makóovi. Advokáta a bývalého šéfa KÚFS-u spája chata na Donovaloch, ktorú navštevuje práve Makó. Papierovým vlastníkom objektu je Firický. Teraz sa však objavil nový dôkaz, ktorý ukazuje, ako súťaž (ne)fungovala. Podnikateľ Dušan Novotný si totiž celý priebeh nahral na video. Záznam poskytol portálu aktuality.sk.

Po vzhliadnutí videa však už na finančnom riaditeľstve zvažujú aj právne kroky. „Finančná správa požiadala e-BIZ Corp o vysvetlenie predmetného videa a zváži podanie trestného oznámenia na neznámeho páchateľa pre podozrenie z machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe,“ tlmočila stanovisko Rybanská.

(zdroj: aktuality.sk, krátené, foto: screenshot videa). Celý článok v neskrátenej podobe si prečítajte na aktuality.sk.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x