10.1 C
Nitra
štvrtok, 23 mája, 2024

Zlata Dônčová: Bola nielen spisovateľka, ale aj prekladateľka a obľúbená učiteľka

V Národnom kalendári Matice slovenskej, nájdeme v auguste aj meno spisovateľky Zlaty Dônčovej (nar. 2.8.1905).  Ide o autorku asi 10 historických románov viažucich sa k histórii Slovenska a viacerých knižiek pre deti a mládež. Jeden z jej románov bol dokonca sfilmovaný. Bola však známa nielen ako spisovateľka, ale aj ako prekladateľka a obľúbená učiteľka slovenčiny a dejepisu.

Zlata Dônčová: Bola nielen spisovateľka, ale aj prekladateľka a obľúbená učiteľka

Viete o tom, že táto významná slovenská spisovateľka je pochovaná v Nitre? Pred mestským cintorínom má dokonca i pamätnú tabuľu.

Lucia, v roku 2004 si prišla s iniciatívou založiť Literárno-výtvarnú súťaž o cenu Zlaty Dônčovej, ktorú viedlo Krajské osvetové stredisko Nitra. Táto iniciatíva sa spomína aj v Personálnej bibliografii Zlaty Dônčovej vydanej Krajskou knižnicou Karola Kmeťka v Nitre v roku 2012. Môžeš nám povedať viacej?

Iniciatíva síce vyšla z mojej strany, navrhla som projekt.  Veľkú časť spolupráce s Krajským osvetovým strediskom realizovala však moja mama, ktorá je dedičkou autorských práv spisovateľky Zlaty Dônčovej. Bez jej súhlasu by súťaž alebo niektoré aktivity ani nemohli niesť meno autorky. Prítomnosť tejto spisovateľky v mojom detstve značne ovplyvnila moju túžbu písať a tvoriť. A tento odkaz som teda chcela odovzdať ďalej.

Súťaž bola spustená pri príležitosti 100-ho narodenia spisovateľky. Spisovateľka je pochovaná je v Nitre. Pred mestským cintorínom má dokonca i pamätnú tabuľu.Do jej tvorby patrí aj historický román Traja kniežací jazdci, úzko spätý s históriou nášho mesta. Bol ocenený ako najlepšie dielo o Cyrilovi a Metodovi v Európe.

Celý rozhovor s Luciou Balagovou si prečítajte TU.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články