28.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Žatva sa presunula do najvyššie položených oblastí Slovenska

Žatva sa presunula do najvyššie položených oblastí Slovenska. Uviedol to pre TASR Matej Korpáš z tlačového oddelenia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK). Žatva sa podľa neho začala už aj v najvyššie položených oblastiach na Orave, Kysuciach, Liptove a Spiši.
      Priblížil, že v uplynulých dňoch žatvu prerušoval na väčšine územia Slovenska výdatný dážď. Napriek tomu sa poľnohospodárom podarilo s prácami na poliach pokročiť.

Žatva sa presunula do najvyššie položených oblastí Slovenska
foto: ilustračné, freepick


      Aktuálne sú podľa neho hustosiate obilniny pozberané na 80 % a repka na 94 % pestovanej výmery. V nížinných oblastiach je zber repky už ukončený a poľnohospodári postupne finišujú aj so zberom hustosiatych obilnín.
      „Celkovo môžeme žatvu hodnotiť zatiaľ ako priemernú. V porovnaní s minulými rokmi je zber o čosi pomalší. Spôsobili to najmä veľké výkyvy počasia, lejaky a lokálne búrky,“ spresnil.
      „Stalo sa praxou, že žatvu už nemôžeme hodnotiť len globálne, pretože úrody a kvalita sú rozdielne v rámci regiónov aj jednotlivých okresov. Je to spôsobené spomínanými výkyvmi počasia, nerovnomerným rozložením zrážok a množstvom slnečných dní počas sezóny. Niektorí poľnohospodári aj v rámci jedného okresu teda majú lepší a niektorí zase horší rok,“ dodal Korpáš.

zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články