28.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Zákony týkajúce sa dôchodcov vychádzajú v neprospech seniorov

Predstavitelia Jednoty dôchodcov Slovenska sa stretli s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou. Na stretnutí riešili dôchodkovú reformu a zákony, ktoré sa týkajú dôchodcov.
      „Tieto zákony nám robia ťažkú hlavu, vychádzajú v neprospech seniorov,“ uviedla podpredsedníčka združenia Valéria Pokorná. Jeden z najväčších problémov vidí v návrhu zákona o primeranom hmotnom zabezpečení seniorov. „Už teraz zákon dáva možnosť, že dôchodca dostane po 30 rokoch dôchodok 334 eur. Ak má dôchodca 280 eur dôchodok, je mu potom vyrovnaný, ale už nenastane žiadna valorizácia. Na 12 rokov bude teda stále dôchodca na 334 eurách,“ povedala Pokorná s tým, že s dôchodkami sa nič nedeje.
      Dôchodcovia problematicky vnímajú aj rodičovský dôchodok, ktorý je podľa Pokornej diskriminačný. „Veľmi veľa ľudí má deti napríklad v zahraničí alebo nezamestnané. Tie deti, ktoré majú finančné možnosti, svojim rodičom pomáhajú. Nie je potrebné uzákoniť, aby dávali určité percentá svojim rodičom. Máme aj skúsenosti, že situácia je naopak a rodičia pomáhajú svojim deťom existovať,“ pokračovala Pokorná.
      Veľký problém vidí v tom, že Sociálna poisťovňa bude mať značný výpadok. „Ak bude musieť štát sanovať dôchodky, môžeme zabudnúť na valorizáciu a trináste dôchodky,“ dodala.

Zdroj: TASR

Foto: Ilustračné

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články