26.1 C
Nitra
štvrtok, 20 júna, 2024

Zákaz predaja pyrotechniky? Už netreba viac čakať

Progresívne Slovensko (PS) podáva do Národnej rady SR (NR SR) návrh na sprísnenie používania nebezpečnej pyrotechniky.

Zákon by podľa hnutia pomohol zásadne znížiť negatívne dopady používania zábavnej pyrotechniky, najmä stres a zranenia zvierat, ohrozenie zdravia ľudí a znečistenie životného prostredia. „Návrh obsahuje úplný zákaz používania a predaja petárd ako najnebezpečnejšieho druhu pyrotechniky a sprísnenie používania ohňostrojov v okolí nemocníc, domovov sociálnych služieb či zvieracích útulkov, jednoducho všade, kde by mohol spôsobiť ujmu zraniteľným skupinám,” uviedla odborníčka na životné prostredie PS Tamara Stohlová.

Zákaz predaja pyrotechniky? Už netreba viac čakať

Na neúnosnú situáciu v oblasti pyrotechniky poukázalo v petícii vyše 43-tisíc ľudí. Na petíciu ešte v januári tohto roka nepriamo zareagovali minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) a predseda výboru pre životné prostredie a poľnohospodárstvo Jaroslav Karahuta (Sme rodina) verejnými prísľubmi pripraviť a prijať zákon obmedzujúci používanie pyrotechniky. Podľa PS však vláda aj parlament premrhali rok, pretože silvestrovské oslavy sú za dverami a nič sa nezmenilo. „Nemôžeme si dovoliť viac čakať. Do parlamentu podávame vlastný legislatívny návrh regulujúci používanie zábavnej pyrotechniky, na ktorom sme spolupracovali s organizáciou Zvierací ombudsman,“ povedal podpredseda PS a europoslanec Martin Hojsík.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články