30.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Začala sezóna medvedieho cesnaku, poradíme vám, kde si ho nazbierate

Možno aj vy máte skúsenosti so zberom a spracovaním medvedieho cesnaku, ktorého sezóna práve v týchto dňoch začína naplno.

Začala sezóna medvedieho cesnaku, poradíme vám, kde si ho nazbierate
Medvedí cesnak, nn

Medvedí cesnak (Allium ursinum) z čeľade cibuľovitej, nájdeme v listnatých a lužných lesoch. Jeho sezóna je však krátka – trvá dva mesiace v roku. Vyskytuje sa obyčajne na veľkých plochách v súvislých zelených kobercoch.

Zbierame jeho listy, ktoré majú silnú cesnakovú arómu a sú výborným zdrojom vitamínov B a C, alicínu, flavonoidov, jódu a ďalších dôležitých látok.

Medvedí cesnak podporuje trávenie a vyprázdňovanie, má silné antibiotické a antibakteriálne účinky. Pomáha aj pri žalúdočných problémoch, pri vysokom krvnom tlaku, liečbe astmy, či posilnení imunity. Zbierame vždy len jeho zdravé a mladé listy, ktoré konzumujeme čerstvé, vieme ich použiť v polievke, šaláte. Medvedí cesnak sa neodporúča sušiť, lebo stráca väčšinu prospešných látok.

V tých dňoch medvedí cesnak nazbierate v parku v Novej Vsi nad Žitavou, alebo v Hlohovci.

Rešpektujte pritom pravidlá a nedevastujte prírodu, aby ste na medvedí cesnak mohli ísť opäť o rok.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články