19.1 C
Nitra
štvrtok, 11 apríla, 2024

WHO: Končí krízová fáza covidu, ľudia už majú protilátky


Najmenej 90 percent svetovej populácie má teraz určitú hladinu protilátok voči koronaviru SARS-CoV-2, a to v dôsledku očkovania alebo prekonania choroby covid-19. V piatok to uviedol šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, informoval český portál idnes.cz.

WHO: Končí krízová fáza covidu, ľudia už majú protilátky
Najmenej 90 percent svetovej populácie má teraz určitú hladinu protilátok voči koronaviru SARS-CoV-2. (foto ilustračné)

Podľa údajov americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa sa covidom vo svete nakazilo už viac ako 644 miliónov ľudí, zomrelo cez 6,6 milióna. Tedros však upozornil na to, že hoci je svet je teraz oveľa bližšie k tomu, aby mohol povedať, že sa nachádza za „krízovou“ fázou pandémie, ešte v tomto bode nie je. Ideálne podmienky na vznik nového variantu korovavírusu podľa neho vytvárajú medzery v trasovaní, testovaní sekvenovaní a očkovaní.

Rebel Becík ako starosta bojoval proti „mocným“ za Slovákov, aj za Ivermectin. Aký bude župan?

Krízový koordinátor WHO Mike Ryan zasa uviedol, že v boji proti pandémii je dôležité, aby vlády pri nastavovaní krokov zabraňujúcim šíreniu vírusu počúvali ľudí, a upozornil na dianie v Číne, kde sa uplatňuje politika tzv. nulového covidu. Práve tá viedla v krajine k rozsiahlym protestom. Ryan doplnil, že dúfa vo vznik vyváženej stratégie, ktorá zabezpečí rovnováhu medzi zastavením šírenia covidu-19 a ľudskými právami.

V nadväznosti na rozsiahle protesty však v piatok ďalšie čínske mestá rozhodli o zmiernení opatrení proti koronavírusu a umožnili, aby sa znovu otvorili nákupné centrá a začala jazdiť verejná doprava. Pri protestoch ľudia žiadali nielen koniec covidových uzáver, ale aj rezignáciu čínske prezidenta Si Ťin-pchinga.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články