21.1 C
Nitra
štvrtok, 20 júna, 2024

Vysokoškolský poľnohospodársky podnik SPU je s výsledkami žatvy spokojný

Odovzdaním žatevného venca rektorke Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre Klaudii Halászovej vyvrcholila tohtoročná žatva vo Vysokoškolskom poľnohospodárskom podniku SPU.
      „Vzhľadom na celkový priebeh ročníka 2020/2021 môžeme byť s výsledkami žatvy spokojní. Jeseň nepriala zakladaniu porastov hustosiatych obilnín pre bohaté zrážky, napriek tomu sa nám podarilo založiť pokusný porast jarného jačmeňa na výmere 16 hektárov. Jesenná sejba jarného jačmeňa sa skončila úrodou 8,1 tony z hektára. Porasty po zime vstupovali do jari s dostatkom vlahy. Začiatok jari bol vzhľadom na veľké výkyvy počasia dosť oneskorený. Neskoré jarné mrazy neobišli ani naše porasty repiek. Napriek poškodeniu jarnými mrazmi repka dosiahla úrodu 3,83 tony z hektára,“ zhodnotil konateľ podniku Ján Dzurjanin.  
      Tohtoročná žatva sa začala 7. júla v stredisku v Oponiciach zberom jarného jačmeňa, skončila sa 28. júla zberom pšenice ozimnej. V stredisku Koliňany sa začala žatva 19. júla zberom kapusty repkovej pravej ozimnej, ukončená bola 27. júla zberom ovsa siateho. Vysokoškolský poľnohospodársky podnik SPU pestuje pšenicu ozimnú na ploche 251,31 hektára. Celkový hektárové výnosy dosiahli 7,42 tony. Z celkovej výmery 348,94 hektára jarného jačmeňa dosiahol podnik výnosy 6,14 tony z hektára. Repka bola zasiata na ploche 332,94 hektára, úroda predstavovala 3,83 tony z hektára. Z celkovej výmery 18,58 hektára ovsa dosiahla úroda 2,92 tony z hektára.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články