25.1 C
Nitra
štvrtok, 20 júna, 2024

Výberová chronológia kauzy vraždy J. Kuciaka a M. Kušnírovej a súdnych verdiktov

Bratislava (TASR) – Najvyšší súd (NS) SR začal v utorok rozhodovať o odvolaniach v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Rieši odvolanie prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), ako aj odvolanie obžalovaného Tomáša Sz.

      TASR v tejto súvislosti prináša chronológiu udalostí spojených s týmto prípadom.

      21. februára 2018 – V rodinnom dome vo Veľkej Mači v okrese Galanta zavraždili novinára Jána Kuciaka a jeho partnerku Martinu Kušnírovú.

       25. februára 2018 – Polícia našla mŕtve telá zavraždenej dvojice.

      9. marca 2018 – Konalo sa zhromaždenie s názvom Za slušné Slovensko, na ktorom sa zišli desaťtisíce ľudí. Žiadali dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy a novú, dôveryhodnú vládu. Zhromaždenia sa neskôr pokračovali v Bratislave aj iných mestách Slovenska.

      15. marca 2018 – Robert Fico (Smer-SD) skončil vo funkcii premiéra. Demisiu podala aj celá vláda.

      22. marca 2018 – Prezident SR Andrej Kiska vymenoval novú vládu premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD).

      28. septembra 2018 – Polícia obvinila Tomáša Sz., Miroslava M. a Zoltána A. z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy a z ďalších trestných činov.
      – Policajné Lynx Commando zadržalo v Komárne Alenu Zs.

      30. septembra 2018 – Obvinení v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej – Tomáš Sz., Miroslav M., Zoltán A. a Alena Zs. – išli do väzby.

       1. októbra 2018 – Prokurátor oznámil, že objednávka vraždy novinára bola za sumu 50.000 eur a ďalších 20.000 eur predstavovalo odpustenie dlhu. Objednávateľ tak zaplatil minimálne 70.000 eur.

      4. marca 2019 – Podnikateľa Mariana K. obvinili z objednávky vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. V tom čase už bol vo väzbe pre kauzu zmeniek (od júna 2018).

      11. apríla 2019 – Miroslav M. sa počas výsluchu na Národnej kriminálnej agentúre (NAKA) v Nitre priznal, že strieľal na Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú.

      18. októbra 2019 – Zoltán A., obvinený zo sprostredkovania Kuciakovej vraždy, uzavrel so špeciálnym prokurátorom dohodu o vine a treste.

      21. októbra 2019 – Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal na Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku obžalobu v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Obžaloval Mariana K., Alenu Zs., Tomáša Sz., Miroslava M. a Zoltána A.

      19. decembra 2019 – Senát ŠTS prijal obžalobu na Mariana K., Alenu Zs., Miroslava M. a Tomáša Sz. za vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a ďalšie skutky.

      30. decembra 2019 – Senát ŠTS odsúdil Zoltána Andruskóa na trest 15 rokov odňatia slobody v strednom stupni stráženia za úkladnú vraždu Jána Kuciaka. Rozsudok je právoplatný, lebo Andruskó súhlasil s dohodou o vine a treste.

      13. januára 2020: Na ŠTS v Pezinku sa začal proces s obžalovanými z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.
      – V prvý deň procesu sa  Miroslav M. sa priznal k vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Priznal sa aj k vražde podnikateľa Petra Molnára.
      – Marian K. sa priznal k nedovolenému ozbrojovaniu a obchodovaniu so zbraňami. Skutok bol súčasťou obžaloby vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

      3. februára 2020 – Senát ŠTS vylúčil prípad obžalovaného Miroslava M. na samostatné konanie. Urobil tak pre urýchlenie konania vzhľadom na jeho priznanie, že zastrelil Jána Kuciaka, Martinu Kušnírovú aj podnikateľa Petra Molnára.

      30. apríla 2020 – Senát ŠTS zahrnul do rozsahu dokazovania správy zo šifrovanej aplikácie Threema vrátane správ medzi Marianom K. a Alenou Zs.

      29. júna 2020 – Na súde v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka sa čítali SMS správy a prehrával telefonát medzi obžalovanou Alenou Zs. a odsúdeným Zoltánom Andruskóom.

      31. augusta 2020 – Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal tri dni pred očakávaným vynesením rozsudku v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, na ŠTS v Pezinku nový návrh na dokazovanie. Išlo o analýzu dát z mobilného telefónu.

      3. septembra 2020 – ŠTS v Pezinku vyniesol rozsudok v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Mariana K. a Alenu Zs. spod obžaloby oslobodil. Tomáša Sz. uznal vinným, a to aj v prípade vraždy podnikateľa Petra Molnára a odsúdil ho na 25-ročný trest odňatia slobody. Súd zároveň odsúdil Mariana K. na peňažný trest 5000 eur alebo na náhradný trest väzenia päť mesiacov za nedovolené ozbrojovanie. Prokurátor ÚŠP podal odvolanie voči rozsudku senátu ŠTS.
      – Alenu Zs. prepustili po oslobodzujúcom rozsudku  z väzby. Vzápätí ju opäť zadržali. Alena Zs. bola totiž ako sprostredkovateľka obžalovaná aj v prípade vraždy exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka a aj z príprav vrážd prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Maroša Žilinku, prokurátora Generálnej prokuratúry SR Petra Šufliarskeho a advokáta Daniela Lipšica.

      2. decembra 2020 – Miroslav Marček dostal za vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a podnikateľa Petra Molnára trest odňatia slobody na 25 rokov s maximálnym stupňom stráženia. Senát Najvyššieho súdu (NS) SR mu zvýšil trest v porovnaní s pôvodným rozsudkom ŠTS.

      4. decembra 2020 – Alenu Zs. uznal ŠTS za vinnú v prípade úkladnej vraždy exprimátora Hurbanova a krajského poslanca Lászlóa Basternáka. Odsúdil ju na 21-ročný trest odňatia slobody.

      13. mája 2021 – Hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová informovala, že NS SR bude o odvolaní v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej rozhodovať 15. júna 2021. NS SR bude riešiť odvolanie prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry, ako aj odvolanie obžalovaného Tomáša Sz.

foto: cnnprima

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články