28.1 C
Nitra
sobota, 22 júna, 2024

Vlani zaznamenali 76 zemetrasení s epicentrom na Slovensku

V roku 2022 zaznamenali a interpretovali 76 zemetrasení s epicentrom na území Slovenska. Tri z nich prejavili slabé makroseizmické účinky. Pre TASR to uviedol vedúci oddelenia seizmológie Slovenskej akadémie vied (SAV) Kristián Csicsay.

„Drvivá väčšina interpretovaných a lokalizovaných zemetrasení mali magnitúdo pod dva alebo neurčené, ak ide o veľmi slabé zemetrasenia. Jedno zemetrasenie malo magnitúdo dva a dve zemetrasenia 2,1,“ priblížil Csicsay.

Najviac zemetrasení sa vyskytlo v seizmicky najaktívnejších regiónoch, ako Malé Karpaty, okolie Komárna, Horehronie, oblasť Vihorlatu a na severe Slovenska v pásme od Belianskych Tatier až po Bardejov. „Ani jedno zemetrasenie nespôsobilo škody,“ podotkol Csicsay.

Z dlhodobého hľadiska priemerný počet zaznamenaných a interpretovaných zemetrasení s epicentrom na území Slovenska je 70 až 90, skonštatoval Csicsay. Rok 2022 nebol podľa neho ničím výnimočným.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x