21.1 C
Nitra
streda, 26 júna, 2024

Vláda pomôže i súkromným vlastníkom poškodených budov v Banskej Štiavnici

Štát je pripravený pomôcť aj súkromným vlastníkom objektov poškodených marcovým požiarom v centre Banskej Štiavnice. „Keďže však ide o pomoc z verejných zdrojov, musíme počkať na ďalšie nevyhnutné informácie,“ uviedol na tlačovej konferencii po stredajšom výjazdovom rokovaní kabinetu v Banskej Štiavnici dočasne poverený predseda vlády Eduard Heger.

Vláda pomôže i súkromným vlastníkom poškodených budov v Banskej Štiavnici
Banská Štiavnica, zdroj: fb Slovenské banské múzeum v Banskej Štiavnici

Spresnil, že štát potrebuje poznať napríklad výšku plnenia z komerčného poistenia týchto objektov. „Akonáhle budú tieto skutočnosti naplnené, sme pripravení okamžite zasadnúť a tieto prostriedky uvoľniť,“ zdôraznil Heger. Upozornil, že ak je aj úloha pripraviť mechanizmus pomoci stanovená do konca júna, neznamená to, že sa do tohto termínu bude čakať. „Ten mechanizmus už má ministerstvo kultúry pripravený teraz,“ vyhlásil Heger.

Primátorka Banskej Štiavnice Nadežda Babiaková oznámila, že mesto vlastníkom poškodených budov, bez ohľadu na ich status, pomôže s nevyhnutným dočasným zastrešením, resp. opatreniami, ktoré majú zabrániť ďalším prípadným škodám pred začiatkom sanácie.

Stredajšie výjazdové rokovanie kabinetu sa týkalo finančnej pomoci Banskej Štiavnici pri rekonštrukcii pamiatkových budov, zasiahnutých požiarom v sobotu 18. marca. V centre mesta, súčasti lokality UNESCO, plamene zasiahli sedem objektov, okrem budov v správe ministerstiev vnútra a životného prostredia, resp. ich organizácií, poškodili aj budovu, v ktorej sídli základná umelecká škola, požiar taktiež devastoval i pamiatkové budovy v súkromnom vlastníctve – napríklad Banka lásky, Pizzeria Black M, rodinný dom Dolná ružová 1 alebo rodinný dom Eleuzína.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x