8.1 C
Nitra
sobota, 20 apríla, 2024

V Univerzitnej nemocnici v Bratislave zaviedli novú metódu vyšetrenia rakoviny prsníka

V Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB) zaviedli novú metódu vyšetrenia rakoviny prsníka, ktorá prináša presnejšie výsledky prítomnosti metastáz v lymfatických uzlinách s minimálnym alebo úplne neinvazívnym zásahom.

„Tento postup nahradí pôvodnú kompletnú disekciu pazuchy a zníži tak počet pooperačných komplikácií,“ doplnila hovorkyňa nemocnice Eva Kliská.

Priblížila, že na informáciu o stave uzlín sa počas operácie využíva ich rýchle histológické vyšetrenie, ktoré však má svoje nedostatky. „Metóda OSNA (One-Step Nucleic Acid Amplification) dokáže spracovať celú homogenizovanú uzlinu a podá presnejšiu informáciu o celkovej nádorovej náloži v čase porovnateľnom s rýchlou histológiou. Dokáže tiež predpovedať, aká je pravdepodobnosť nádorového postihu aj zvyšných uzlín v pazuche,“ vysvetlila. Dodala, že sa tak zníži aj riziko opakovaných operácií.

UNB zaviedla novú metódu ako prvá nemocnica na Slovensku aj v Českej republike. Na klinike ňou doteraz vyšetrili celkovo 58 uzlín u 20 pacientok s rakovinou prsníka. „Výsledky boli u všetkých zhodné s definitívnym pooperačným histopatologickým vyšetrením,“ priblížil Kamil Pohlodek z II. gynekologicko-pôrodníckej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a UNB. V posledných dekádach podľa neho nič neovplyvnilo chirurgiu karcinómu prsníka viac ako biopsia tzv. sentinelových lymfatických uzlín vo včasnom štádiu choroby.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x