16.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

V Univerzitnej nemocnici Bratislava využili pri operácii mihalníc xenotransplantáty z kože prasaťa

Na Očnej klinike v Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB) vykonali operáciu mihalníc s využitím xenotransplantátov z kože prasaťa. TASR o tom informovala hovorkyňa nemocnice Eva Kliská.

„Pacientovi po operácii zostala zachovaná funkcia mihalníc a ich korektné postavenie, čím sa predišlo ich rozpadu a ďalším komplikáciám v zmysle straty zraku,“ priblížila očná lekárka Nora Majtánová. Vysvetlila, že na Slovensku sa xenotransplantáty používajú predovšetkým ako dočasné krytie pri liečbe popálenín, no v oftalmológii boli využité úplne prvýkrát.

Išlo o pacienta s raritným ochorením – nekrobiotickým xantogranulómom, ktoré sa prejavuje léziami žltooranžovej farby na koži pacienta. „Najčastejšie však periorbitálne a viac než polovica pacientov má očné poškodenie, ktoré vyústi do komplikácií, akými je proptóza, reštriktívny strabizmus, ptóza, ektropium či lagoftalmus,“ spresnila Kliská.

Ochorenie mu spôsobilo závažné zmeny v zmysle rozpadu tkaniva mihalníc a stav bol navyše komplikovaný vredom rohovky na oboch očiach. Počas operácie lekári nahradili poškodené štruktúry mihalníc xenotransplantátmi z kože prasaťa, ktoré našili korálkovými stehmi. „Xenotransplantáty prasacej kože boli špeciálne spracované a upravené v spolupráci s Centrálnou tkanivovou bankou v Univerzitnej nemocnici Bratislava,“ vysvetlila hovorkyňa.

Majtánová dodala, že pacienta v budúcnosti čaká reoperácia, pretože nekrobiotický xantogranulóm je nevyliečiteľné ochorenie a xenotransplantáty sú len dočasným riešením. „Operácia, ktorú sme realizovali ako prví na Slovensku, však prebehla úspešne a pacientovi sa výrazne polepšilo,“ dodala.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x