13.1 C
Nitra
pondelok, 26 septembra, 2022

V roku 2013 chcel Matovič zvýšiť tovar „Made in Slovakia“. Dnes to chce jeho vláda zrušiť

„Ministerstvo pôdohospodárstva touto zmenou legislatívy vyhovelo na viac než 70% obchodníkom a veľkým obchodným reťazcom, kým Slovenskej poľnohospodárskej a potravinovej komore či charite a Konferencii biskupov Slovenska vyhovelo len na menej ako 30%,“ konštatuje Richard Takáč.

Ako uvádza Richard Takáč: „Potraviny, ako napríklad múka či cestoviny, ktorým uplynul dátum minimálnej trvanlivosti, sa doteraz dostali k sociálne slabým. Fungovalo to tak, že reťazce uzatvorili darovaciu zmluvu s charitatívnymi organizáciami a tie takéto potraviny distribuovali buď spravidla priamo do svojich zariadení, alebo prostredníctvom Potravinovej banky iným sociálne slabším občanom.“

Matovič a vojenská základňa? Pred voľbami tvrdil toto! (video)

Člen výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie R. Takáč ďalej konštatuje, že: „suché či konzervované suroviny takýmto spôsobom neskončili na skládke. Obchodník si musel rozmyslieť, koľko tovaru si objedná o ponúkne na pultoch. Ak zákon prejde, po novom sa s tým obchodník nemusí trápiť. Darovať už nemusí nič a nakoniec tovar predá. Do smetí potraviny nepôjdu ani teraz, ale obchodné reťazce už nebudú musieť „venovať“ prebytočné potraviny chudobným, ale neponechajú si zisk z týchto potravín prostredníctvom ďalšieho predaja v obchodoch. Tieto potraviny by mali byť cenovo výhodnejšie, nikto však nevie garantovať, či im pred zlacnením obchodník „naoko“ nezvýši cenu a po uplynutí exspirácie cenu zníži na pôvodnú sumu.“

V rovnakom návrhu zákona tiež agrorezort navrhuje stiahnutie povinnosti reťazcov uvádzať v reklamných letákoch 50% slovenských výrobkov. „Na jednej strane tak vláda hovorí o potravinovej sebestačnosti Slovenska, na druhej strane len potvrdzuje, že ide o prázdne reči. Po minimálnej covidovej pomoci potravinárom a poľnohospodárom, po nule v Pláne obnovy, je toto ďalšie, aj keď len symbolické potápanie slovenských potravinárov zo strany vlády a rezortu,“ kritizuje vládu Richard Takáč.

Podpredseda strany SMER – SD upozornil aj na to, že to bol práve predseda koaličného hnutia OĽaNO Igor Matovič, ktorý v minulosti kritizoval podobné nápady, aké dnes robí jeho nominant na rezorte pôdohospodárstva. „Zaujímavé je, že inak sa koaliční poslanci správajú teraz a inak hovorili v čase, keď boli v opozícii. Zvýhodnenie slovenských potravín formou tabúľ, ktoré mali byť umiestnené pred supermarketmi, inicioval v NR SR práve Igor Matovič ako opozičný poslanec vo volebnom období 2012 – 2016,“ uzatvára tému Richard Takáč.

A ako to teda bolo v roku 2013, keď bol Igor Matovič ešte opozičným politikom?

Matovič chce špeciálne zoznamy do každého obchodu. Majú pomôcť slovenským výrobcom

04-02-2013

(01.02.2013; www.aktualne.sk; Politika, 18.30, s. -; BARIAK Ladislav)

BRATISLAVA – Ďalší pokus ako pomôcť dostať slovenské výrobky na pulty obchodov si tentoraz zrejme pripíše líder Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO) Igor Matovič. Podporu by pritom mohol nájsť aj v radoch vládnych poslancov.

Zvýšiť percento tovarov s visačkou „made in Slovakia“ by podľa Matoviča mali zoznamy na vchodoch obchodov s jasným označením, koľko z celkového množstva predávaného tovaru tvoria tie domáce. Takýto pozmeňujúci návrh predložil v piatok k pripravovanému zákonu o potravinách.

„Rovno pri vstupe by tak ľudia videli podiel slovenských potravín, ktoré daný reťazec predáva. Nie však len na počte kusov, ale aj finančnom obrate, ktorý z toho majiteľ má,“ skonštatoval líder OĽaNO pre Aktuálne.sk.

Celá iniciatíva však môže naraziť na skutočnosť, že žiaden zákon zatiaľ nedefinuje, čo vlastne slovenský výrobok je. Matovič si však myslí, že tento problém by sa dal prekonať.

„Veď vláda nám vládne, parlament má právomoc prijímať zákony a máme niekoľko mesiacov na to, aby sme jednoznačne zadefinovali čo slovenský výrobok je a čo nie je. Pán minister (pôdohospodárstva, pozn. red.) Jahnátek takúto iniciatívu má,“ poznamenal šéf parlamentného nováčika.

Samotný šéf rezortu pôdohospodárstva sa iniciatíve opozičného zákonodarcu nebráni.

„Podporujem každú aktivitu, ktorá prispeje k propagácii slovenských výrobkov. Ak sa poslanci rozhodnú tento pozmeňovací návrh akceptovať, ja proti nebudem,“ povedal Ľubomír Jahnátek pre Aktuálne.sk.

Poslanec Smeru-SD Marián Záhumenský však zatiaľ podporu vládnych ľavičiarov na sto percent sľúbiť nechcel. Podľa neho totiž Matovičov návrh môže naraziť na európsku legislatívu.

„Preto chcem ešte hovoriť s legislatívcami ministerstva o tomto návrhu, aby sme neprišli do rozkolu s európskymi pravidlami. Ja by som bol však rád, keby sme občanov mohli informovať, aké potraviny predáva ten-ktorý reťazec. Teda to, aké je zastúpenie domácich a zahraničných potravín,“ vyhlásil Záhumenský pre Aktuálne.sk.

zdroj: TS, nn

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články