21.1 C
Nitra
pondelok, 1 júla, 2024

V Nitre bude aj špeciálna referendová komisia pre COVID pozitívnych ľudí

Slovensko sa už najbližšiu sobotu ocitne na križovatke dejín. Ľudia sa totiž budú môcť vybrať na referendum, kde sa majú možnosť vyjadriť k tomu, či si želajú zmenu zákona a ústavy na skrátenie funkčného obdobia politikov a tým predčasné voľby, alebo nie.

Byť či nebyť, alebo ísť, či neísť? Prvá je Hamletovská otázka a druhá obyčajného Slováka, ktorý sa bude v sobotu 21. januára rozhodovať, či na referendum o skrátení volebného obdobia našich parlamentných poslancov pôjde, alebo nie. Slováci na referendá chodiť akosi neľúbia, čo dokazujú aj referendá z predchádzajúceho obdobia. Platné bolo totiž iba jedno, a tak ten kto nepríde, či už bude hlasovať tak, alebo onak, potom môže nadávať iba sám na seba.

Päť najčastejších otázok a odpovedí k sobotnému referendu

Aby bolo referendum platné musí naň prísť viac ako 50 percent všetkých Slovákov s právom zúčastniť sa na ňom. Na referendum v Nitre bude pripravených 72 okrskov, pričom jeden bude špeciálny a na starosti ho bude mať Okresný úrad. Špeciálny bude v tom, že po prvýkrát v histórii mesta v ňom budú voliť iba tí, ktorí sú chorí na COVID-19. „Bude sa nachádzať v budove nitrianskeho Okresného úradu, ktorý si ho bude aj riadiť. Ľudia, ktorí majú COVID-19 sa do piatku nahlásia a komisia potom za nimi v sobotu príde aj so špeciálnou urnou, do ktorej vhodia svoj referendový lístok,“ vysvetlil hovorca mesta Tomáš Holúbek.

Úspešné referendum umožní odvolať politikov, ktorí ľudí sklamali

V Nitre je pre referendum registrovaných 63 585 oprávnených voličov. Šesť ľudí požiadalo o voľbu zo zahraničia, a tento počet je už konečný. Mesto vydalo k utorku 17. januára spolu 236 hlasovacích preukazov, pričom tento počet sa ešte môže zmeniť, pretože možnosť požiadať o hlasovací preukaz majú voliči do piatka 20. januára.

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články