16.5 C
Nitra
štvrtok, 11 apríla, 2024

V Jasovej, časti Podháj, obnovili kríž z roku 1930

V obci Jasová a v jej chotári sa nachádza  viacero sakrálnych pamiatok, ktoré sú dôkazom oddanosti tunajšieho obyvateľstva rímskokatolíckej Cirkvi.

Jasovské kríže a kaplnky

Pri ceste do Kolty, na ľavej stranne ešte v dedine, stojí kaplnka Božia muka Sedembolestnej Panny Márie z 19. storočia. Vo výklenku je nová soška Sedembolestnej Panny Márie z r. 2002, nakoľko pôvodnú niekto ukradol. Podobná stavba tu stála už v 18. storočí a mala obec ochraňovať pred živelnými pohromami. Výjazd z Jasovej do Semerova  je ozdobený  dreveným krížom s liatinovým korpusom postavený v r. 1999 stolárom Ľubošom Samuhelom. Drevený kríž tu stál už na konci 19. storočia. Pri ceste do Dubníka sa nachádza pieskovcový kríž s kamenným korpusom z konca 18. stor. Pred domom č. 280 stojí drevený kríž, ktorý  postavili v r. 1959 tunajší rímskokatolícki veriaci. Na jeho mieste stál starší drevený kríž postavený po r. 1870, za ním stála budova chudobinca. Pred kaplnkou na cintoríne sa nachádza pieskovcový kríž s kamenným korpusom z konca 18. stor., dole na podstavci je reliéf Panny Márie na nebesiach.Pred kostolom, ktorý je zasvätený sv. Vavrincovi, stojí drevený procesiový kríž s nápisom: SV.MISIE 1897, 1917, 1947.Ústredný kríž cintorína dala v r. 1903 postaviť Mária Apoller. Dole na podstavci je kľačiaca Panna Mária na slávu Boha. V Starých Vinohradoch sa nachádza kaplnka sv. Urbana z konca 19. storočia, ktorej rekonštrukcia sa aktuálne pripravuje. Pri Nových Vinohradoch stojí drevený kríž, ktorý postavili rímskokatolícki veriaci z osady na začiatku 20. storočia. V marci 1996 bol obnovený. Pri kríži sa konali hodové slávnosti. Drevený kríž tu stál už v 19. storočí. Pustý kostolík už dokumentuje len kamenný kríž. Dala ho postaviť zemanka Mária Jankovits s manželom Štefanom Petykom 1.novembra 1825 na slávu Boha.

V Jasovej, časti Podháj, obnovili kríž z roku 1930

Najnovšie zrenovovaný kríž na Podháji

Pri poľovníckej chate stojí jednoduchý drevený kríž, ktorý bol postavený v roku 1930  veriacimi zo samoty Podháj. V roku 1959 ho obnovil pán Humenský, korpus je pôvodný. Okolo kríža bol cintorín predčasne narodených a zosnulých detí, ale ten časom zanikol. Dňa 25.septemmbra 2021 sa konalo odhalenie zrenovovaného kríža, jeho obnova vznikla z iniciatívy pána Imricha Baláža, ktorého ku krížu viažu silné spomienky z detstva. V roku 2019 sa zo stredného Slovenska priviezlo do Jasovej drevo, ktoré najprv čakalo na vysušenie a potom sa mohlo pristúpiť k samotným prácam. Roman Remeň v príhovore na úvod opísal už spomenutú históriu kríža a zaniknutého cintorína a zároveň prezradil, že miestni pátri Karol a Róbert boli požiadaní, či by sa nedala odslúžiť priamo pri kríži aj slávnostná omša. Na pomoc im prišiel aj páter  Jožko z Tajova a slávnostná omša nabrala naozaj veľkolepý ráz, s troma kňazmi, ktorí odslúžili omšu, posvätili obnovený kríž, ktorý odhalil samotný iniciátor myšlienky Imrich Baláž.

V Jasovej, časti Podháj, obnovili kríž z roku 1930

Kríž je ako kniha

V kázni, ktorá bola venovaná krížu, sme sa dozvedeli, že kríž možno prirovnať ku knihe, ktorá môže byť akokoľvek krásna, ak ju máme v knižnici len na ozdobu, nemá žiaden zmysel, preto ju treba vziať, otvoriť a čítať z nej. Rovnako sa treba pri kríži zastaviť, otvoriť ho a prečítať, čo nám chce povedať. K slávnosti priložili ruku aj poľovníci, ktorí neváhali, pri poľovníckej chate pripravili aj bohaté občerstvenie v podobe guláša, zákuskov, pagáčov a samozrejme nápojov pre prítomných veriacich. Starosta Ladislav Polák zabezpečil autobus pre záujemcov, nakoľko poľovnícka chata a Podháj je z obce  Jasová celkom slušná túra do kopcov. V záverečnom príhovore Roman Remeň, ktorý dôstojne odmoderoval celú slávnosť, poďakoval ešte raz pánovi Imrichovi Balážovi, rodine Ing. Ladislava Boroša, ktorá prispela ľudsky, personálne i finančne na obnovu kríža, starostovi obce Jasová Ladislavovi Polákovi, poľovníkom a samozrejme všetkým ľuďom, ktorí sa slávnosti zúčastnili. Zároveň vyslovil nádej, že obdobná slávnostná omša by sa mala konať aspoň raz za rok na tomto opustenom mieste, kde kríž po odchode ľudí ostane osamotený, ale napriek tomu verí, že občas ho samoty uchránia ľudia, ktorí sa v rámci prechádzky turistiky alebo cielene vyberú na toto krásne miesto. Páni pátri sa pre myšlienku nadchli a prisľúbili navrhnutú započatú tradíciu dodržiavať.

Text a foto: Anna Olvecká

Viac fotografií si pozrite vo Vaše foto.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články