10.9 C
Nitra
nedeľa, 18 februára, 2024

Zuzana Čaputová: V dlhodobej starostlivosti o seniorov máme dlh


Slovensko má v téme dlhodobej starostlivosti o seniorov dlh, ktorý treba riešiť napríklad aj s pomocou financií z plánu obnovy. Zásadné rozhodnutie o ďalšom rozvoji a smerovaní týchto sociálnych služieb by malo padnúť v horizonte niekoľkých mesiacov. V stredu to po návšteve Domova sociálnych služieb a zariadenia pre seniorov v bratislavskej Rači povedala prezidentka Zuzana Čaputová.
      „V tejto téme máme istý dlh. Všetci vieme, že máme malý počet lôžok, malý počet personálu s nezaujímavými platmi, a preto je veľmi dôležité, aby štát podporoval túto oblasť, aby v tejto oblasti nastali v budúcnosti zmeny aj vďaka plánu obnovy,“ povedala prezidentka.
      O možnostiach, ako zlepšiť situáciu v zariadeniach sociálnych služieb a zvýšiť ich kapacitu, prezidentka pravidelne rokovala s ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny Milanom Krajniakom (Sme rodina). „Viem, že ten koncept je pripravený. Zatiaľ sa odkladá, pretože, áno, je s tým spojená obrovská investícia. Hovoríme naozaj o dostatočnom počte lôžok, o dostatočnom počte zamestnancov,“ povedala Čaputová. Práve možnosti ohodnotenia zamestnancov sú podľa nej veľmi dôležité a práca v týchto zariadeniach musí byť finančne zaujímavá.
      Domovy sociálnych služieb patrili k zariadeniam, ktoré boli najzasiahnutejšie pandémiou. Prezidentka verí, že najhoršie obdobie pandémie ochorenia COVID-19 máme už za sebou a nasledujúce mesiace už „nebudú také bolestivé ani pre túto zraniteľnú skupinu obyvateľov“.

Zdroj: TASR

Foto: Archív

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články