12 C
Nitra
piatok, 12 apríla, 2024

Umelú inteligenciu využívajú aj študenti. Pozor, pri písaní prác môže byť výstup považovaný za plagiát

Slovenská akreditačná agentúra pre vysoké školstvo (SAAVŠ) vydala vyhlásenie k používaniu nových komunikačných nástrojov využívajúcich umelú inteligenciu. V ňom vyzýva vysoké školy na zmysluplné využívanie technológií.

„Máme signály, že najmä ChatGPT je obľúbený medzi študentami stredných a vysokých škôl aj na Slovensku. Neraz sú tieto nové možnosti využívané zástupne, miesto vlastnej práce samotných študentov, a to nie je správne,“ vyhlásil predseda výkonnej rady SAAVŠ Robert Redhammer. Samotné technológie podľa neho nie sú problémom, pokiaľ študent nepredkladá výsledky umelej inteligencie ako vlastné. Do popredia sa tak podľa neho dostáva otázka výchovy k férovosti.

Predkladanie výsledkov práce počítača ako svojich vlastných môže byť podľa SAAVŠ vnímané ako podvádzanie či plagiát. Poukázali, že na rozdiel od „klasických“ plagiátov je však práca umelej inteligencie ťažšie zistiteľná štandardnými antiplagiátorskými softvérmi. „Je to niečo podobné ako keby študent predložil prácu svojho kolegu, kamaráta, priateľa, alebo si to niekde kúpil,“ vysvetlil predseda SAAVŠ. To je z hľadiska edukačnej stránky podľa neho negatívne.

Agentúra upozorňuje učiteľov aj na potrebu intenzívnejšieho kontaktu so študentami, ktorým by sa mali pedagógovia venovať. Podľa nich je potrebné sledovať progres, ktorý študenti pri vzdelávaní robia. „Pokiaľ takýto vzťah existuje, tak je menšia pravdepodobnosť, že by dochádzalo k nahrádzaniu kvalifikačných prác nejakými podvrhmi, prácami iných osôb alebo strojov,“ podotkla. Ak učiteľ žiaka pozná, mal by v niektorých prípadoch odhaliť prípadnú zmenu štýlu písania svojho študenta.

„Neodporúčame plošne zakazovať tieto technológie, pretože sú to nové nástroje, ktoré sa objavujú, určite sa budú zdokonaľovať a budú oveľa viac súčasťou nášho života,“ povedal Redhammer. V tejto súvislosti poukázal na kalkulačky, ktoré sa v minulosti zakazovali, no dnes sú bežnou súčasťou života. „Diskusia o reakcii vysokých škôl na nové technológie bude určite predmetom akreditačných návštev na vysokých školách,“ potvrdil Redhammer a poukázal, že akreditácie už začali. Najbližšie týždne by mali externé tímy navštíviť a overiť mechanizmy vysokých škôl.

Overovanie poznatkov osvojených si študentami musí byť podľa SAAVŠ dôslednejšie a musí mať personalizovanejší charakter. Do popredia sa preto dostáva priama verbálna komunikácia medzi učiteľom a študentami. Agentúra v tejto súvislosti vyzdvihla aj potrebu využívania ústneho skúšania študentov. Z ich pohľadu sa ústne skúšky veľmi vychýlili do písomnej podoby. Negatívne vnímajú aj ohlasy, podľa ktorých študenti nevedia komunikovať.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x