26.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Týždeň slovenského filmu ponúkne to najlepšie z kinematografie minulého roka

Týždeň slovenského filmu ponúkne to najlepšie z kinematografie minulého roka. Prehliadka, ktorá každoročne bilancuje tvorbu predchádzajúceho roka prostredníctvom filmov a ich kritickej reflexie, sa uskutoční od 17. do 23. apríla v priestoroch Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení (FTF VŠMU) v Bratislave a v kinosále Slovenskej národnej galérie (SNG). Informuje o tom Slovenský filmový ústav (SFÚ).

Tohtoročný program tvorí deväť filmov nominovaných na národnú filmovú cenu Slnko v sieti v kategóriách najlepší hraný, dokumentárny a animovaný film. V programe figuruje aj klasická snímka Sedím na konári a je mi dobre (1989) Juraja Jakubiska. „Film sa premietne ako pocta kameramanovi Lacovi Krausovi, ktorý si tento rok prevezme cenu Slnko v sieti za výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre,“ avizuje SFÚ.

V bilančnej prehliadke pripomenie hrané filmy Piargy Iva Trajkova, Obeť Michala Blaška a Čierne na bielom koni Rasťa Boroša, dokumenty Dežo Hoffmann – fotograf Beatles Patrika Lančariča, Odpočítavanie – posledný film Ivana Palúcha v réžii Martina Palúcha a ±90 Mareka Kuboša, ďalej animované snímky Milosť Ivany Laučíkovej, Tvojazem Petra Budinského a Websterovci vo filme režisérky Kataríny Kerekesovej.

Týždeň slovenského filmu sa prvýkrát neuskutoční v Kine Lumiére. „Po odstránení následkov požiaru zo septembra minulého roku v jeho priestoroch v týchto dňoch prebieha rekonštrukcia, čo znamená, že nemáme k dispozícii štyri kinosály po celý deň. Nie je teda možné premietnuť všetkých 48 celovečerných filmov, ktoré mali premiéru v roku 2022,“ vysvetľuje programový dramaturg prehliadky Miro Ulman zásah do jej tradičnej dramaturgie a zredukovanie výberu na deväť filmov.

Súčasťou prehliadky bude aj sprievodný program, ktorý tvoria panelové diskusie o hranom, dokumentárnom a animovanom filme a o filmovej vede a tiež interdisciplinárny seminár venovaný slovenskému hudobnému skladateľovi Iljovi Zeljenkovi. „Na seminár nadväzuje komentované filmové pásmo s hudobným skladateľom Petrom Zagarom a projekcia filmu Ilja (2010) Ivana Ostrochovského,“ dodáva tlačová tajomníčka SFÚ Simona Nôtová. Vstup na sprievodný program je voľný.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x