26.1 C
Nitra
nedeľa, 23 júna, 2024

Trnavský samosprávny kraj opäť ponúka očkovanie proti vírusu HPV

Dobrovoľné očkovanie bude prebiehať v troch ambulanciách na území kraja. „A to v Dunajskej Strede, Skalici a v Trnave. Záujemcovia o dobrovoľné očkovanie sa môžu registrovať prostredníctvom formulára na webovej stránke www.cakarentt.sk. Prihlasovací formulár je určený dospelým aj mladistvým, ktorí majú viac ako deväť rokov,“ informoval TTSK.

Ako pripomenul, pre dievčatá a chlapcov vo veku 12 rokov, ktorí ešte nemali 13. narodeniny, je vakcína v plnej výške hradená poisťovňou. Starší záujemcovia môžu využiť finančné benefity, ktoré ponúkajú jednotlivé zdravotné poisťovne. „Opätovná registrácia je potrebná aj pre pacientov, ktorí dostali prvú dávku vakcíny počas očkovania v mesiaci apríl, keď TTSK uskutočnila premiérový špeciálny deň očkovania proti vírusu HPV,“ pripomenul Úrad TTSK.

Ako pred časom uviedla hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast Elena Prokopová, práve HPV, čiže ľudský papilomavírus, je schopný vyvolať viaceré typy vážnych ochorení. „Sú medzi nimi nerakovinové ochorenia typu bradavíc, ale aj rakovinové ochorenia rôznych orgánov. Práve papilomavírusy sa podieľajú na vzniku rakoviny krčka maternice, ale aj hrtana, ústnej dutiny i konečníka. Ak sa človek chráni očkovaním pred infekciou týmto vírusom, tak je 80- až 90-percentná pravdepodobnosť, že rakoviny tohto typu neodstane,“ zdôraznila Prokopová.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x