13.1 C
Nitra
štvrtok, 11 apríla, 2024

Trnavská hudobná jar na prvom koncerte predstaví Varga Quartett Wien

Jeden z najstarších festivalov klasickej hudby na Slovensku Trnavská hudobná jar (THJ) začne svoj 55. ročník v nedeľu (26. 3.) koncertom Klenoty velikánov hudobného romantizmu. V tomto roku v rámci cyklu odznejú do júna dovedna štyri hudobné vystúpenia, prvé tri v zrkadlovej sále Divadla Jána Palárika a záverečný v Bazilike sv. Mikuláša v Trnave. TASR o tom informoval dramaturg podujatia Stanislav Šurin.

„Na prvom vystúpi rakúsky klarinetista Norbert Amon s Varga Quartett Wien, ktorého zostavu tvoria traja Slováci a z nich je jedna členka Katarína Veselská priamo Trnavčanka. Sám Amon je členom populárnych Viedenských filharmonikov i orchestra Viedenskej štátnej opery,“ uviedol Šurin. Divákom sa predstavia dielami Johannesa Brahmsa a Piotra Iľjiča Čajkovského.

Moje planéty: NO CONTROL stavili na atmosféru 80. rokov. Ich skladbu zaručene z hlavy nedostaneš!

Ďalší koncert, ktorý má byť 20. apríla, dostal názov Rande s virtuózom, a známy slovenský klavirista, trnavský rodák Miloš Biháry sa divákom prihovorí dielami Franza Liszta a Modesta Petroviča Musorgského. Na 28. mája zaradili koncert Portréty zamilovaných žien s talianskou sopranistkou Larisou Alice Wissel a klaviristkou Gaiou Fredericou Caporiccio.

Záverečný vokálno-inštrumentálny koncert v bazilike bude s väčším obsadením. „Zúčastnia sa dve významné trnavské telesá – miešaný spevácky zbor Tirnavia a Trnavský komorný orchester,“ uviedol. Ako sólisti sa predstavia sopranistka Jana Pastorková a na organe zahrá Stanislav Šurin. Dirigentom bude Norbert Brandauer. „Je pedagógom na salzburskom Mozerteu a hlavným dirigentom v Bazilike sv. Michala v Mondsee. Koncert dostal názov Duchovná hudba bratov Haydnovcov a Wolfganga Amadea,“ doplnil Šurin.

Dramaturgiu THJ pripravuje už desať rokov. Podujatie podľa neho potrebovalo v tom čase ustáliť, aby nieslo rukopis jeho organizátorov a nebolo dielom náhody. „Dramaturgia jednotlivých ročníkov sa odvíja od možností koncertných vystúpení v jednotlivých priestoroch na území mesta a, samozrejme, od finančných možností,“ uviedol. Hlavnú finančnú tiaž nesie radnica, Fond na podporu umenia už neposkytol v posledných troch rokoch podľa Šurina podujatiu žiadnu dotáciu.

(tasr, freepik)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x