18.1 C
Nitra
štvrtok, 27 júna, 2024

Trnava: V uliciach vzniká prvá Street Art Gallery

Trnava 26. augusta (TASR) – Stenu na škole na Mozartovej ulici v Trnave, garáže na Limbovej ulici a niektoré výmenníkové stanice na trnavských sídliskách vyzdobia v nasledujúcich dňoch grafitmi street artoví umelci zo Slovenska i zahraničia. Od štvrtka do piatka 3. septembra sa v meste koná pilotný ročník pouličnej galérie, na projekt je vyčlenených 50.000 eur. Informovala o tom Jana Pekárková z mestského kultúrneho strediska, ktoré akciu organizuje.
      „Trnava sa takto pridáva na mapu európskeho street artu. Pri vzniku pouličnej galérie spolupracujeme s medzinárodnou umeleckou street artovou scénou. Pozvanie prijali špičkoví umelci Cart1&Jace z Francúzska, švajčiarsky umelec Art of Bust, Nils Westergard z Belgicka a Fat Heat z Maďarska, autor známej 25-metrovej spiacej líšky, ktorá sa stala veľmi obľúbeným murálom v Bratislave na Kamennom námestí,“ uviedla Pekárková. Domácu scénu reprezentujú Spendlo, Dian, Da Linka a Dias, ktorí sa postarajú o nový dizajn výmenníkových staníc na Prednádraží a Spartakovskej ulici. Na materiálne zabezpečenie akcie ako farby, spreje a ďalšie je podľa Pekárkovej z celkového rozpočtu akcie určených 6900 eur, potrebná vysokozdvižná technika má kalkuláciu 6800 eur a honoráre umelcov 20.000 eur, z nich 7000 eur pre domácich.  
      Na výbere lokácií sa podieľal mestský kurátor Adrián Kobetič, podľa neho bude pouličná galéria pre mesto zaujímavým posunom. „Trnava je mesto, ktoré sa dlhodobo snaží o vnímanie trendov a kultivovanie verejného priestoru, Street Art Gallery je dobrá cesta pre vizuálne zveľaďovanie mesta, založená tiež na prvku participatívnosti s občanmi, na prepojení svetových mien s miestnymi autormi. Galéria diel, ktorá vznikne na sídliskách, prinesie kvalitné umenie bezprostredne do ulíc. Oslovili sme umelcov, ktorí majú oceňovaný autorský program, takže veríme, že diela nielenže skrášlia budovy, ktorých oprava by bola často oveľa náročnejšia ako pripravovaný umelecký zásah, ale galéria napomôže aj tzv. urban turizmu a zvýši záujem o starostlivosť a vnímanie verejného priestoru, ktorý je nás všetkých,“ uviedol. Na konci prvého septembrového týždňa by mali byť všetky diela trnavskej Street Art Gallery ukončené. Trnavská komunita sa môže tešiť podľa Pekárkovej aj na pripravovaný improvizovaný workshop, kde svoje umenie môžu odprezentovať aj začínajúci domáci street artisti.
      Na projekte s mestom spolupracujú spoločnosti ZSE a ZS Distribučná, ktoré poskytli do projektu výmenníkové stanice.

Zdroj: TASR

Foto: trnava.sk

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články